APARAT ORTODONTYCZNY DLA DZIECI – ILE KOSZTUJE. RODZAJE. KIEDY Z WIZYTĄ DO ORTODONTY ?

Prawidłowa opieka ortodontyczna nad naszymi dziećmi zaczyna się dość wcześnie. Lekarz pediatra, jako pierwszy sprawdza i kontroluje stan uzębienia naszych pociech w okolicy 2-giego roku życia. Potem pomiędzy 3-6 rokiem życia wskazane są już regularne wizyty, co 6 m-cy u swojego lekarza dentysty. Leczenie ortodontyczne rozpoczynamy w razie konieczności już nawet w wieku 3 lat ale to ortodonta decyduje, kiedy robimy aparat ortodontyczny dla dzieci.

Aparat ortodontyczny dla dzieci

Jeśli chodzi o małe dzieci, leczenie ortodontyczne rozpoczynamy najwcześniej w wieku trzech lat, kiedy są już wszystkie zęby mleczne.
Nie wszystko jednak można zostawić w rękach lekarzy. To rodzice, na co dzień widzą swoje dziecko i wszelkie nieprawidłowości powinny być szybko zgłaszane. Szczególnie, jeśli wkradły się nieprawidłowe nawyki.

Kiedy z wizytą do ortodonty

Prawidłowa opieka ortodontyczna nad naszymi dziećmi zaczyna się dość wcześnie. Lekarz pediatra, jako pierwszy sprawdza i kontroluje stan uzębienia naszych pociech w okolicy 2-giego roku życia. Potem pomiędzy 3-6 rokiem życia wskazane są już regularne wizyty, co 6 m-cy u swojego lekarza dentysty. To on zadecyduje o celowości wdrożenia leczenia ortodontycznego.
Jeśli chodzi o małe dzieci, leczenie ortodontyczne rozpoczynamy najwcześniej w wieku trzech lat, kiedy są już wszystkie zęby mleczne.

Nie wszystko jednak można zostawić w rękach lekarzy. To rodzice, na co dzień widzą swoje dziecko i wszelkie nieprawidłowości powinny być szybko zgłaszane. Szczególnie, jeśli wkradły się nieprawidłowe nawyki. Można tu przytoczyć np.: używanie smoczka i problemy z jego z byt długim stosowaniem, ssanie palca, czy rogu poduszki, wady wymowy itd.
Jeśli więc coś nas niepokoi poradźmy się swojego dentysty albo ortodonty a on zaproponuje najlepszy sposób i dobierze, jeśli będzie potrzebny aparat ortodontyczny

Rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci

U dzieci do lat 12-tu stosujemy aparaty ruchome
Jak już pisałem leczenie rozpoczynamy w momencie, gdy mamy wyrznięte wszystkie zęby mleczne. Zaczynamy od najprostszych typu płytki przedsionkowe równie akrylowe, szpatułki, przechodząc do aparatów bardziej skomplikowanych wykonanych na indywidualnych modelach zbudowanych z akrylu. Aparat ortodontyczny dla dzieci posiada elementy retencyjne w postaci klamer, oraz często elementy mechaniczne, które aktywują aparat w postaci śrub i sprężyn. Istnieje wiele ich odmian. Mogą być jedno i dwu szczękowe.
Dobór i projektowanie dane aparatu odbywa się indywidualnie dla każdego małego pacjenta i jest uwarunkowany między innymi rodzajem wady, jej zaawansowaniem, wiekiem pacjenta, jego zdolnością współpracy itd.

U dzieci i młodzieży powyżej 12-tego roku życia stosujemy aparaty stałe
Jak sama nazwa wskazuje są to aparaty zakładane na stałe na drugie zęby. Dziecko powinno już być po wymianie zębów z mlecznych na stałe. Pozwalają one na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Czas noszenia takiego aparatu uzależniony jest od wady. Wśród aparatów stałych rozróżnia się: aparaty estetyczne (ceramiczne) i aparaty metalowe (tytanowe, niklowe).

Ile kosztuje aparat ortodontyczny

Koszt aparatu ruchomego w naszej przychodni zawiera się w przedziale między 600-900 zł.
Jest to cena samego aparatu i zależy od indywidualnej potrzeby leczniczej u dziecka. Aparat jest zaprojektowany i wykonany według wskazań lekarza ortodonty.
Koszty aparatów w innych przychodniach i miastach mogą wahać się w przedziale od 500 do nawet 2000 zł. Ceny w większych miastach są często znacznie wyższe. Zależy wiec koszt od lokalizacji, własnej wyceny lekarza, kosztów utrzymania gabinetu, czasem od indywidualnych wymagań rodziców czy samego pacjenta.

Koszt aparatu stałego w naszej przychodni waha się w zależności od rodzaju od 1800-2500 zł. Podobnie jak w przypadku aparatów ruchomych jest on projektowany indywidualnie dla każdego pacjenta. Ceny aparatów stałych w innych przychodniach i miastach mieszczą się w przedziale od 1600 do nawet 4000 zł.Należy zaznaczyć, że ceny te nie są całkowitym kosztem leczenia ortodontycznego. Na całość składa się cena aparatu oraz kilkudziesięciu nawet wizyt u specjalisty, które są konieczne w procesie leczenia.

Aparat ortodontyczny dla dzieci refundowany i wykonany prywatnie

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie ortodontyczne dzieci tylko do 13-tego roku życia. W rachubę w ramach ubezpieczenia wchodzą tylko aparaty ruchome dla młodszych dzieci. Aparaty stałe można założyć i nimi leczyć tylko prywatnie po za refundacją.

Podobne tematy :