CHIRURGIA

CHIRURG STOMATOLOGICZNY SZCZĘKOWY BRZESKO BOCHNIA
NZOZ  ARTDENT M. I J. OJCZYK

Chirurgia stomatologiczna jest jedną z części wieloetapowego leczenia schorzeń, wad i ubytków w jamie ustnej. Przygotowuje ona pacjentów do kolejnych faz w postaci leczenia protetycznego, ortodontycznego, implantologicznego. Od lat z powodzeniem wykonujemy zabiegi chirurgii stomatologicznej w naszych doskonale wyposażonych gabinetach stomatologicznych w Bochni oraz Brzesku. Zapewniamy na miejscu pacjentom doskonałą diagnostykę radiologiczną w postaci zdjęć punktowych, panoramicznych, jak i diagnostykę tomograficzną 3D z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu medycznego.

Pacjenci są dla nas najważniejsi, zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wielu osób wizyta w gabinecie stomatologicznym jest źródłem stresu, dlatego szczególnie dbamy o to, aby wszystkie zabiegi przeprowadzane były w przyjaznej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa.

Jeśli w trakcie diagnozowania i leczenia uzębienia okaże się, że konieczna jest interwencja chirurga, doświadczeni i wykwalifikowani lekarze specjaliści w naszych przychodniach stomatologicznych z przyjemnością poprowadzą Państwa leczenie. Zapraszamy do odwiedzin.

Zakres usług chirurgia stomatologiczna

 • chirurgiczne usunięcie korzeni
 • usunięcie zatrzymanych zz. 8-mych
 • resekcja wierzchołków
 • wyłuszczenie torbieli
 • podcięcie wędzidełka
 • extrusia chirurgiczna
 • odsłonięcie zęba zatrzymanego
 • chemisekcja
 • radektomia

PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA ARTDENT

Profilaktyka nowotworowa

Wprowadziliśmy w naszych przychodniach system diagnostyki zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i przednowotwrowych. Jest dostępny bezpłatnie dla naszych pacjentów. Pozwala przesiewowo zlokalizować i zdiagnozować zmiany w obrębie jamy ustnej mogące być podłożem dla nowotworów jamy ustnej.

Razem z fundacją „ Z uśmiechem przez życie” zapraszamy państwa na darmowe przeglądy pod kontem profilaktyki nowotworowej jamy ustnej do naszych przychodni stomatologicznych w Brzesku i w Bochni.

Fundacja prowadzi kampanię na rzecz walki z rakiem jamy ustnej. Na jej stronach zasięgniecie informacji o tym bardzo ciężkim schorzeniu.

Jak należy się przygotować przed planowanym zabiegiem usunięcia zęba

Zabieg usunięcia zęba jest zabiegiem chirurgicznym. Jeśli jest to możliwe należy się wcześniej do niego przygotować. Oczywiście są sytuacje nagłe, które zmuszają nas do natychmiastowej interwencji, tym nie mniej pewne określone wymagania muszą być spełnione. I tak:

 • Przy chorobach ogólnoustrojowych konsultujemy z lekarzem prowadzącym planowany zabieg usunięcia zęba i modyfikujemy ewentualnie czas i dawki zażywanych leków
 • W schorzeniach ze zmniejszoną krzepliwością wykonujemy zlecone badanie morfologii krwi.
 • Na 2 godziny przed planowanym zabiegiem należy zjeść posiłek, nie wolno przychodzić na czczo, gdyż w wyniku stresu może dojść do omdlenia. Szczególny nacisk kładziemy na to u osób z hipoglikemią.
 • Należy przyjąć wszystkie wskazane leki zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego
 • Nie przyjmujemy leków rozrzedzających krew
 • Szczotkujemy dokładnie zęby przed zabiegiem
 • Nie spożywamy alkoholu – wszyscy zainteresowani 🙂
 • Przed zabiegiem podajemy wszystkie informacje o stanie zdrowia
 • Zgłaszamy rozpoczęcie miesiączki
 • I co niesłychanie ważne wykonujemy dokładną diagnostykę radiologiczną

Usunięcie zęba – wyrwanie zęba

Usunięcie zęba jest jego całkowitym zwichnięciem i fizycznym wyjęciem go z zębodołu.

Każdy ząb tak jak go widzimy jest położony w kości jednej ze szczęk. Można powiedzieć, że jest nią „oblany” dookoła. Ząb możemy podzielić na część koronową i korzeniową. Właśnie ta część korzeniowa zanurzona w kości utrzymuje go na swojej pozycji. Mocuje za pomocą mikrowięzadeł tzw. więzadeł ozębnej.

W trakcie zabiegu ekstrakcji zęba dochodzi do zerwania mocujących go więzadeł i za pomocą ściśle określonych dla konkretnych zębów ruchów lekarz dentysta usuwa zęba. Usunięcie zęba odbywa się za pomocą odpowiednich narzędzi. Stosuje się ruchy jak najbardziej delikatne i wywarzone. Zwracamy uwagę na jak najmniejsze uszkodzenie kości i tkanek okolicznych.

Z oczywistych przyczyn nie zawsze jest możliwa prosta ekstrakcja. Nie raz zniszczona tkanka zęba ulega złamaniu, lub należy ją dzielić i usuwać we fragmentach. Tym niemniej zawsze dąży się do całkowitego usunięcia tkanek zęba. Końcowym etapem jest inspekcja pustego zębodołu i wyłyżeczkowanie ewentualnej ziarniny.
Zbliżenie maksymalne brzegów rany pozwala łatwiej wygoić się zranionej tkance. Czasem konieczne jest założenie szwów, a w razie podejrzenia późniejszego krwawienia tamponu kolagenowego do zębodołu. Jałowe tampony gazowe przykrywają miejsce zabiegu po zakończonej ekstrakcji.
Cały zabieg prowadzony jest w znieczuleniu. W zależności od wskazań może to być znieczulenie nasiękowe, przewodowe bądź ogólne.
W trakcie zabiegu obowiązują procedury zachowania aseptyczności pola operacyjnego.

Ocena wskazań i przeciwskazań do ekstrakcji zęba należy do lekarza stomatologa. Przeciwskazaniem bezwzględnym do usunięcia jest zmiana nowotworowa w okolicy zęba.

Dlaczego usuwamy zęby ? Dlatego, że wyczerpały się możliwości zachowawcze, protetyczne, periodontologiczne czy endodontyczne ich leczenia. Usuwamy również ze wskazań ortodontycznych. Konsekwencją ekstrakcji zęba jest dalsze leczenie protetyczne , leczenie implantologiczne bądź leczenie ortodontyczne.

Dlatego usunięcie zęba jest dopiero początkiem leczenia, a nie jego zakończeniem. Co się dzieje i jakie są skutki o tym możecie przeczytać tutaj: czytaj

Co robić a czego nie po usunięciu zęba?

Usunięcie zęba jest podstawowym i najczęstszym zabiegiem w chirurgii stomatologicznej. Po każdym zabiegu lekarz daje zalecenia:

 • trzymać założony jałowy tampon zagryziony między zębami 20-30 min.
 • co najmniej przez 2 h nie spożywać posiłków
 • przez resztę dnia unikać posiłków i napojów gorących. Co najwyżej letnie, lepiej chłodne
 • nie wolno palić tytoniu przez 24 h. Przeważnie do wieczora dnia kolejnego.
 • unikać dużego wysiłku fizycznego
 • unikać schylania się
 • nie wolno płukać intensywnie jamy ustnej
 • zwracać uwagę u dzieci, by nie nagryzały znieczulonych części ciała, policzków, warg zębami, bowiem nie czując   uszkadzają sobie śluzówki.
 • po rozległym zabiegu stosujemy zimne okłady od zewnątrz w okolicy usuniętego zęba

PALENIE PAPIEROSÓW PO USUNIĘCIU ZĘBA

Zasada jest taka, aby jak najdłużej nie palić. Polecamy by ewentualnie pierwszego papierosa zapalić wieczorem dnia następnego, lub rano dnia trzeciego.

Dym tytoniowy uszkadza i spowalnia proces tworzenia się skrzepu i jego organizacji późniejszej w prawidłową tkankę w zębodole. Podobnie niekorzystnie działa wysoka temperatura dymu, powodując denaturacje białek.
Nie ma dobrego sposobu na palenie po extrakcji. Nie sprawdzają się sposoby polegające na paleniu jedna strona jamy ustnej, czy na nie zaciąganiu się.

Efektem końcowym bardzo często jest zapalenie zębodołu, tzw. suchy zębodół.

Zapalenie zębodołu – suchy zębodół

Jest to stan zapalny tkanek po usunięciu zęba w miejscu, w którym się uprzednio znajdował. Charakteryzuje się ciągłym tępym bólem promieniującym na okoliczne tkanki, a nierzadko obejmującym całą jedną stronę twarzy. Ból pojawia się kilkanaście do kilkudziesięciu godzin po usunięciu zęba i stopniowo narasta. Stan ten jest spowodowany rozpadem skrzepu w zębodole. Skrzep stanowi naturalny opatrunek izolując ranę przed działaniem drobnoustrojów, czynników fizycznych, chemicznych i resztek pokarmowych.
Przyczyny: palenie tytoniu, zła higiena jamy ustnej, niezachowanie reżimu diety po zabiegu, ogólny spadek odporności, choroby krwi, choroby ogólnoustrojowe, choroby metaboliczne.
W rozdziale, CO ZROBIĆ PO USUNIĘCIU ZĘBA są zawarte zalecenia, których należy po zabiegu przestrzegać.

ZAPALENIE ZĘBODOŁU – LECZENIE

Leczenie odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Polega na usunięciu rozpadającego się skrzepu, resztek pokarmowych i okrwawieniu ponownym zębodołu.
Najczęściej dodatkowo stosuje się miejscowo opatrunek. Z zaleceń lekarskich mogą być przepisane płukanki, maści, leki podawane doustnie.

Utrudnione wyrzynanie zęba mądrości

Problemy najczęściej dotyczą zębów dolnych ósmych. Korona zęba odsłonięta jest wtedy tylko częściowo. Zdarza się, że może być wyrznięty tylko jeden guzek. Pojawiają się dolegliwości w okolicy zęba, kąta żuchwy, promieniujące w okolice ucha, skroni, a potem na całą połowę twarzy. Powodem bólu jest stan zapalny powstający pomiędzy fałdem dziąsła a koroną zęba najczęściej na skutek zalegania resztek pokarmowych.

UTRUDNIONE WYRZYNANIE ZĘBA – JAK SOBIE POMÓC ?

Najczęściej dolegliwości bólowe są skutkiem stanu zapalnego. Resztki, pokarmowe, nabłonki, bakterie, składniki śliny stanowią podłoże, które je wywołują. Usunięcie, więc złogów potrafi w krótkim czasie przynieść ulgę. Można to zrobić przez szczotkowanie miękką szczoteczką, lub szczoteczką jednopęczkową. Bardzo dobra i pomocna jest irygacja dziąsła. Jeśli nie posiadamy irygatora płuczemy jamę ustną. Z płukanek polecamy preparaty z chlorheksydyną typu: Eludril, Chlorheksil, albo preparaty ziołowe np. Dentosept. Jeśli dolegliwości okresowo się powtarzają należy rozważyć usunięcie zęba.

CZY USUWANIE ZĘBA MĄDROŚCI BOLI ?

Sam zabieg wykonujemy w znieczuleniu, więc nie boli. Bardzo zwracamy w naszych przychodniach na tą sprawę uwagę. Natomiast jak przy każdym zabiegu chirurgicznym pacjent mając wyłączony ból, czuje inne bodźce takie jak: dotyk, ucisk, rozpychanie, drgania.

DOLEGLIWOŚCI PO USUNIĘCIU ÓSEMEK

Usunięcie zębów ósmych jest najczęściej zabiegiem trudnym. Zakres preparacji również bywa duży. Dochodzi do przerwania ciągłości nie tylko tkanek miękkich, ale i kości, oraz naczyń kostnych. To wszystko powoduje, że po zabiegu pojawia się często silny ból, szczękościsk, a przede wszystkim obrzęk okolicy usuwanego zęba.

BÓL I OBRZĘK PO USUNIĘCIU ZĘBA – JAK SOBIE POMÓC ?

Najczęściej taki stan mamy po ekstrakcji zębów mądrości. Ale nie zawsze. Obrzęk i ból mogą wystąpić również po innych zabiegach chirurgicznych. Dlatego tez zaraz po wykonanym zabiegu należy, by zmniejszyć możliwe dolegliwości wykonać kilka prostych czynności:

 • przykładamy zimny okład w okolicę zabiegu i uciskamy. Okłady te przy większych zabiegach stosujemy przez kilka godzin, zmieniając, co jakiś czas opatrunki tak by były zimne
 • unikamy wysiłku fizycznego i schylania się
 • posiłki letnie lub zimne. Zalecane są lody
 • konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyku

ZIMNY OKŁAD – JAK WYKONAĆ ?

Najczęściej stosowane są woreczki żelowe kupowane w aptekach. Dobrze mieć, co najmniej dwa. Jeden w lodówce, drugi w użyciu. W zastępstwie możemy zastosować puszki coli owinięte w ściereczkę.

DLACZEGO USUWAMY ZĘBY MĄDROŚCI ?

Zęby ósme usuwamy wtedy, gdy występują wskazania do ich ekstrakcji. Najczęściej są to względy ortodontyczne. Wychodząc jako ostatnie na końcu łuku są one powodem stłoczenia zębów w odcinku przednim. Nierzadko wzrastają w ułożeniu poziomym, opierając się o zęba poprzedzającego. Ciągła redukcją bazy kostnej w kolejnych pokoleniach, zmniejszająca się wielkość żuchwy, zarówno masa, jak i wymiary, dodatkowo komplikują sytuację w okolicy kąta żuchwy.
Podobnie wskazaniem jest utrudnione wyrzynanie zęba ósmego, kiedy to ciągłe stany zapalne w obrębie powstających kieszonek dziąsłowo-kostnych powodują silne dolegliwości bólowe i szczękościsk.
Zęby mądrości, jako trudne do higienizacji procentowo częściej ulegają próchnicy niż inne zęby, co też w przypadku braku możliwości ich leczenia kwalifikuje je do usunięcia.
Sam zabieg polega na odsłonięciu zęba, przecięciu korpusu i usunięciu fragmentów

Podcięcie wędzidełka co to jest?

Co to są wędzidełka? Wędzidełka to miękkie włókniste pasma pokryte błoną śluzową.

Wędzidełko wargi górnej łączy jej stronę dośluzówkową z dziąsłem miedzy siekaczami górnymi dochodząc do grzbietu wyrostka, ale często również penetrując w brodawkę pomiędzy nimi.
Wędzidełko języka łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Widoczne jest podczas unoszenia języka w kierunku podniebienia.

Przerost wędzidełka wargi górnej i jego konsekwencje. Co winniśmy zrobić i na co zwrócić uwagę u dzieci, ale także u siebie:

Przez chusteczkę, ligninkę odciągamy wargę górną i przyglądamy się brodawce dziąsła miedzy jedynkami górnymi. Sprawdzamy czy zęby stykają się ze sobą. Jeśli nie i mamy diastemę sprawdzamy czy wędzidełko penetruje pomiędzy zęby i lekko pociągając badamy, czy nie dochodzi do anemizacji dziąsła bądź jego odstawania. Wszystkie te objawy wymagają konsultacji stomatologicznej:

– przerost i wrastanie w brodawkę przysieczną powoduje powstawanie diastemy

– przetrwała diastema jest często przyczyną stłoczenia zębów w odcinkach bocznych

– pociąganie przez wędzidełko dziąsła w okolicy brodawki powoduje jego uszkodzenie i schorzenia przyzębia

– zmniejszona ruchomość wargi może być przyczyną wad wymowy

Zbyt krótkie wędzidełko języka i jego konsekwencje. Co winniśmy zrobić i na co zwrócić uwagę u dzieci, ale także u siebie:

– dziecko ma trudności z wysunięciem języka na brodę i nie może zrobić tak 🙂

– podczas wysuwania języka na brodę, jego czubek może przyjmować kształt sercowaty

– ból przy wykonywanych ćwiczeniach

– może wystąpić nadmierne ślinienie się

– trudności z artykulacją głosek: r,l,ż, sz, cz, dż

Wszystkie te objawy wymagają konsultacji stomatologicznej, chirurgicznej i logopedycznej.Decyzję o zabiegu podejmuje logopeda w porozumieniu z laryngologiem, chirurgiem lub foniatrą. Bezwzględnym wskazaniem do podcięcia wędzidełka jest całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej oraz sytuacje, w których krótkie wędzidełko utrudnia ruchy języka.

Same zabiegi podcięcia, czy też wycięcia wędzidełek warg, języka są niebolesne. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.

 

CZY SZWY SIĘ ROZPUCZCZĄ ?

Szwy stosowane w chirurgii stomatologicznej do zaopatrzenia ran śluzówek i w zabiegach stomatologicznych są szwami nierozpuszczalnymi i należy je w określonym czasie usunąć.

KIEDY USUWAMY SZWY PO ZABIEGU ?

Najczęściej jest to 7 do 10 dni po zabiegu. W przypadku rozległych zabiegów szwy mogą być usuwane nawet po ok 14 dniach.

 CZY USUNIĘCIE SZWÓW BOLI ?

Usuwanie szwów nie jest bolesne. Najczęściej na skutek zmniejszenia się obrzęku są one łatwo dostępne i usuwanie ich trwa kilka do kilkunastu sekund. Należy zwrócić uwagę, by nie przetrzymać ich w jamie ustnej zbyt długo. Wówczas mogą zostać otoczone regenerującymi się tkankami i usuniecie ich będzie utrudnione i wiązało się z mniejszym lub większym bólem lub koniecznością wykonania znieczulenia.

MAM POZOSTAWIONE KORZENIE CZY JE USUNĄĆ ?

Tak należy je usunąć. Pozostawione korzenie lub ich fragmenty często zainfekowane są wrotami zakażenia i źródłem choroby odogniskowej.