CHIRURGIA SZCZĘKOWA. CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Chirurgia stomatologiczna Brzesko Bochnia

Chirurgia szczękowa jest częścią wieloetapowego leczenia schorzeń, wad i ubytków w jamie ustnej. Przygotowuje pacjentów do leczenia specjalistycznego. Jej kontynuacją jest między innymi leczenie protetyczne, ortodontyczne, implantologiczne. Od lat z powodzeniem wykonujemy zabiegi chirurgii stomatologicznej w naszych przychodniach stomatologicznych w Bochni oraz Brzesku. Pacjenci na miejscu  mają dostęp do doskonałej diagnostyki radiologicznej w postaci zdjęć punktowych, panoramicznych jak i diagnostyki tomograficznej 3D. Zapewniamy szeroki zakres świadczeń chirurgicznych z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu medycznego.

Jak zaznaczyłem wcześniej leczenie chirurgiczne jest zawsze częścią wieloetapowego specjalistycznego leczenia stomatologicznego. Zarówno przed planowanymi zabiegami jak i po leczeniu służymy szczegółowymi wyjaśnieniami i poradami występujących obaw i problemów. Na każdym etapie naszego postępowania zapewniamy pełną diagnostykę radiologiczną i pomoc specjalistów z zakresu protetyki, ortodoncji, stomatologi zachowawczej, endodoncji i implantologii.

Pacjenci są dla nas najważniejsi. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wielu osób wizyta w gabinecie stomatologicznym była źródłem stresu i nie rzadko bólu. Dlatego szczególnie dbamy o to, aby zabiegi w naszych przychodniach przeprowadzane były w przyjaznej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa. Wszystkie zabiegi są wykonywane w znieczuleniu. Niezależnie od przeprowadzanego zabiegu staramy się aby był wykonany całkowicie bezboleśnie. Mamy dla Państwa w ofercie kilka systemów i sposobów znieczulenia i w zależności od planowanego leczenia dobieramy optymalnie aby zabieg przebiegał bezbólowo. Więcej szczegółów znajdziecie państwo na naszej stronie opinie-porady. Jesteśmy w stanie zabezpieczyć Państwa nie tylko przed odczuwaniem bólu, ale mamy możliwość prowadzenia zabiegów w sedacji. Sedacja jest to zabieg prowadzony z użyciem wziewnie podtlenku azotu. Znosi on odczucie strachu i relaksuje pacjenta. Całkowicie bezpieczny, może być stosowany u małych dzieci i kobiet w ciąży.

Chirurgia szczękowa

Zakres usług chirurgicznych

 • chirurgiczne usunięcie korzeni
 • usunięcie zatrzymanych zz. 8-mych
 • resekcja wierzchołków
 • wyłuszczenie torbieli
 • podcięcie wędzidełka
 • extrusia chirurgiczna
 • odsłonięcie zęba zatrzymanego
 • chemisekcja
 • radektomia

Serdecznie zapraszamy do naszych przychodni w Brzesku i Bochni. W razie problemów zawsze otrzymacie u nas pomoc.

Podobne tematy :

PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA ARTDENT

Profilaktyka nowotworowa

Wprowadziliśmy w naszych przychodniach system diagnostyki zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i przednowotwrowych. Jest dostępny bezpłatnie dla naszych pacjentów. Pozwala przesiewowo zlokalizować i zdiagnozować zmiany w obrębie jamy ustnej mogące być podłożem dla nowotworów jamy ustnej.

Razem z fundacją „ Z uśmiechem przez życie” zapraszamy państwa na darmowe przeglądy pod kontem profilaktyki nowotworowej jamy ustnej do naszych przychodni stomatologicznych w Brzesku i w Bochni.

Fundacja prowadzi kampanię na rzecz walki z rakiem jamy ustnej. Na jej stronach zasięgniecie informacji o tym bardzo ciężkim schorzeniu.

CHIRURGICZNE USUWANIE ÓSEMEK. CENA. PRZYGOTOWANIE PRZED USUNIĘCIEM ZĘBA

Przygotowanie przed usunięciem zęba

Zabieg usunięcia zęba jest zabiegiem chirurgicznym. Jeśli jest to możliwe należy się wcześniej do niego przygotować. Oczywiście są sytuacje nagłe, które zmuszają nas do natychmiastowej interwencji, tym nie mniej pewne określone wymagania muszą być spełnione. I tak: Czytaj dalej

CHIRURG SZCZĘKOWY. CHIRURGICZNE USUNIĘCIE ZĘBA . CENA

Chirurg stomatologiczny. Usunięcie zęba

Usunięcie zęba jest jego całkowitym zwichnięciem i fizycznym wyjęciem go z zębodołu. Każdy ząb tak jak go widzimy jest położony w kości jednej ze szczęk. Można powiedzieć, że jest nią „oblany” dookoła. Ząb możemy podzielić na część koronową i korzeniową. Właśnie ta część korzeniowa zanurzona w kości utrzymuje go na swojej pozycji. Mocuje za pomocą mikrowięzadeł tzw. więzadeł ozębnej. Czytaj dalej

ZALECENIA PO USUNIĘCIU ZĘBA

Co robić po usunięciu zęba

Usunięcie zęba jest podstawowym i najczęstszym zabiegiem w chirurgii stomatologicznej. Po każdym zabiegu lekarz daje zalecenia. Czytaj dalej

ZAPALENIE ZĘBODOŁU. SUCHY ZĘBODÓŁ. LECZENIE

Jest to stan zapalny tkanek po usunięciu zęba w miejscu, w którym się uprzednio znajdował. Charakteryzuje się ciągłym tępym bólem promieniującym na okoliczne tkanki, a nierzadko obejmującym całą jedną stronę twarzy. Ból pojawia się kilkanaście do kilkudziesięciu godzin po usunięciu zęba i stopniowo narasta. Stan ten jest spowodowany rozpadem skrzepu w zębodole. Skrzep stanowi naturalny opatrunek izolując ranę przed działaniem drobnoustrojów, czynników fizycznych, chemicznych i resztek pokarmowych.
Przyczyny: palenie tytoniu, zła higiena jamy ustnej, niezachowanie reżimu diety po zabiegu, ogólny spadek odporności, choroby krwi, choroby ogólnoustrojowe, choroby metaboliczne.
Lekarz po ekstrakcji zęba przekazuje zalecenia, których należy po zabiegu przestrzegać. Szczegółowe wytyczne znajdziecie państwo tutaj

Zapalenie zębodołu-leczenie

Leczenie odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Polega na usunięciu rozpadającego się skrzepu, resztek pokarmowych i okrwawieniu ponownym zębodołu.
Najczęściej dodatkowo stosuje się miejscowo opatrunek. Z zaleceń lekarskich mogą być przepisane płukanki, maści, leki podawane doustnie.

UTRUDNIONE WYRZYNANIE ZĘBA

Problemy najczęściej dotyczą zębów dolnych ósmych. Korona zęba odsłonięta jest wtedy tylko częściowo. Zdarza się, że może być wyrznięty tylko jeden guzek. Pojawiają się dolegliwości w okolicy zęba, kąta żuchwy, promieniujące w okolice ucha, skroni, a potem na całą połowę twarzy. Powodem bólu jest stan zapalny powstający pomiędzy fałdem dziąsła a koroną zęba najczęściej na skutek zalegania resztek pokarmowych.

UTRUDNIONE WYRZYNANIE ZĘBA – JAK SOBIE POMÓC

Najczęściej dolegliwości bólowe są skutkiem stanu zapalnego. Resztki, pokarmowe, nabłonki, bakterie, składniki śliny stanowią podłoże, które je wywołują. Usunięcie, więc złogów potrafi w krótkim czasie przynieść ulgę. Można to zrobić przez szczotkowanie miękką szczoteczką, lub szczoteczką jednopęczkową. Bardzo dobra i pomocna jest irygacja dziąsła. Jeśli nie posiadamy irygatora płuczemy jamę ustną. Z płukanek polecamy preparaty z chlorheksydyną typu: Eludril, Chlorheksil, albo preparaty ziołowe np. Dentosept. Jeśli dolegliwości okresowo się powtarzają należy rozważyć usunięcie zęba.

CZY USUWANIE ZĘBA ÓSMEGO BOLI ?

Sam zabieg wykonujemy w znieczuleniu, więc nie boli. Bardzo zwracamy w naszych przychodniach na tą sprawę uwagę. Natomiast jak przy każdym zabiegu chirurgicznym pacjent mając wyłączony ból, czuje inne bodźce takie jak: dotyk, ucisk, rozpychanie, drgania.

DOLEGLIWOŚCI PO OSUNIĘCIU ÓSEMEK

Usunięcie zębów ósmych jest najczęściej zabiegiem trudnym. Zakres preparacji również bywa duży. Dochodzi do przerwania ciągłości nie tylko tkanek miękkich, ale i kości, oraz naczyń kostnych. To wszystko powoduje, że po zabiegu pojawia się często silny ból, szczękościsk, a przede wszystkim obrzęk okolicy usuwanego zęba.

BÓL I OBRZĘK PO USUNIĘCIU ZĘBA – JAK SOBIE POMÓC

Najczęściej taki stan mamy po ekstrakcji zębów mądrości. Ale nie zawsze. Obrzęk i ból mogą wystąpić również po innych zabiegach chirurgicznych. Dlatego tez zaraz po wykonanym zabiegu należy, by zmniejszyć możliwe dolegliwości wykonać kilka prostych czynności:

 • przykładamy zimny okład w okolicę zabiegu i uciskamy. Okłady te przy większych zabiegach stosujemy przez kilka godzin, zmieniając, co jakiś czas opatrunki tak by były zimne
 • unikamy wysiłku fizycznego i schylania się
 • posiłki letnie lub zimne. Zalecane są lody
 • konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyku

ZIMNY OKŁAD JAK WYKONAĆ ?

Najczęściej stosowane są woreczki żelowe kupowane w aptekach. Dobrze mieć, co najmniej dwa. Jeden w lodówce, drugi w użyciu. W zastępstwie możemy zastosować puszki coli owinięte w ściereczkę.

DLACZEGO USUWAMY ZĘBY MĄDROŚCI ?

Zęby ósme usuwamy wtedy, gdy występują wskazania do ich ekstrakcji. Najczęściej są to względy ortodontyczne. Wychodząc jako ostatnie na końcu łuku są one powodem stłoczenia zębów w odcinku przednim. Nierzadko wzrastają w ułożeniu poziomym, opierając się o zęba poprzedzającego. Ciągła redukcją bazy kostnej w kolejnych pokoleniach, zmniejszająca się wielkość żuchwy, zarówno masa, jak i wymiary, dodatkowo komplikują sytuację w okolicy kąta żuchwy.
Podobnie wskazaniem jest utrudnione wyrzynanie zęba ósmego, kiedy to ciągłe stany zapalne w obrębie powstających kieszonek dziąsłowo-kostnych powodują silne dolegliwości bólowe i szczękościsk.
Zęby mądrości, jako trudne do higienizacji procentowo częściej ulegają próchnicy niż inne zęby, co też w przypadku braku możliwości ich leczenia kwalifikuje je do usunięcia.
Sam zabieg polega na odsłonięciu zęba, przecięciu korpusu i usunięciu fragmentów.

PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA JĘZYKA. PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA WARGI GÓRNEJ

Podcięcie wędzidełka

Co to są wędzidełka? Wędzidełka to miękkie włókniste pasma pokryte błoną śluzową. Wędzidełko wargi górnej łączy jej stronę dośluzówkową z dziąsłem miedzy siekaczami górnymi dochodząc do grzbietu wyrostka, ale często również penetrując w brodawkę pomiędzy nimi. Wędzidełko języka łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Widoczne jest podczas unoszenia języka w kierunku podniebienia. Czytaj dalej

CZY PO ZABIEGU SZWY SIĘ ROZPUSZCZAJĄ

Szwy stosowane w chirurgii stomatologicznej do zaopatrzenia ran śluzówek i w zabiegach stomatologicznych są szwami nierozpuszczalnymi i należy je w określonym czasie usunąć.

KIEDY USUWAMY SZWY PO ZABIEGU ?

Najczęściej jest to 7 do 10 dni po zabiegu. W przypadku rozległych zabiegów szwy mogą być usuwane nawet po ok 14 dniach.

 CZY USUNIĘCIE SZWÓW BOLI ?

Usuwanie szwów nie jest bolesne. Najczęściej na skutek zmniejszenia się obrzęku są one łatwo dostępne i usuwanie ich trwa kilka do kilkunastu sekund. Należy zwrócić uwagę, by nie przetrzymać ich w jamie ustnej zbyt długo. Wówczas mogą zostać otoczone regenerującymi się tkankami i usuniecie ich będzie utrudnione i wiązało się z mniejszym lub większym bólem lub koniecznością wykonania znieczulenia.

POZOSTAWIONE KORZENIE ZĘBÓW CZY JE USUNĄĆ ?

Tak należy je usunąć. Pozostawione korzenie lub ich fragmenty często zainfekowane są wrotami zakażenia i źródłem choroby odogniskowej.