ENDODONCJA

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem zębów z chorą, uszkodzoną przez różne czynniki miazgą. Zapewniamy Państwu profesjonalne leczenie kanałowe – endodontyczne zębów ze schorzeniami miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. W tym również nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem (enodoncja mikroskopowa) szczególnie trudnych przypadków.

W trosce o najwyższą jakość usług posługujemy się najlepszym sprzętem zarówno do diagnostyki radiologicznej (zdjęcia rtg zębów punktowe, panoramiczne, tomografia stożkowa 3D) jak i do leczenia (mikroskop endodontyczny, endometry, systemy do wypełnienia kanałów).

Zapraszamy do naszych gabinetów dentystycznych w Bochni i w Brzesku, gdzie lekarz stomatolog sprawi, iż Państwa ząb wyleczony kanałowo jeszcze na długo pozostanie w jamie ustnej bez żadnych bólowych objawów.

Stworzony przez nas system pozwala zoptymalizować leczenie i skrócić jego czas do minimum, zapewniając jednocześnie jak najlepsze wyniki.

ZAKRES USŁUG :

 • zęby z zapaleniem i zgorzelą miazgi
 • zęby nieprawidłowo leczone endodontycznie
 • zarośnięte kanały korzeniowe
 • wąskie kanały korzeniowe
 • dodatkowe kanały korzeniowe
 • zakrzywione kanały korzeniowe
 • leczenie z powikłaniami, typu perforacja, kostniak, zębiniak

CO TO JEST ENDODONCJA ?

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem zębów z chorą, uszkodzoną przez czynniki biologiczne, fizyczne bądź chemiczne miazgą.

Leczenie kanałowe co to jest

Leczenie endodontyczne potocznie zwane kanałowym, bierze swoją nazwę od obszaru działania. Polega ono na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zęba z kanału korzeniowego zęba oraz opracowaniu chemicznym i mechanicznym kanału i następnie szczelnym trwałym jego wypełnieniu.

Wbrew pozorom zęby to nie tylko tkanki twarde. Tak jak widać na rycinie poniżej, na przekroju zęba, mamy zewnętrzną warstwę złożoną z bardzo twardego szkliwa i pod nim położonej zębiny, oraz część wewnętrzną w skład, której wchodzą tkanki miękkie.

Ta część wewnętrzna zęba zwana miazgą położona jest w komorze, oraz w kanałach korzeniowych. Miazgę zęba tworzą miedzy innymi naczynia, które odżywiają tkanki zęba, gałązki nerwowe zapewniające czucie.

Każde uszkodzenie zewnętrznej powłoki zęba ( bakteryjne, mechaniczne-urazowe, fizyko-chemiczne) powoduje zmiany w obrębie jego tkanek miękkich. Tak jak każda żywa tkanka miazga ma zdolności kompensacyjne i obronne w stosunku do całego zęba, jednak po ich przekroczeniu dochodzi do trwałych zmian zwyrodnieniowych. Im silniejsze i dłużej trwające negatywne bodźce tym większe zaburzenia. Ich następstwem jest zapalenie miazgi (odwracalne, nieodwracalne), martwica miazgi ( częściowa i całkowita), zgorzel miazgi.

DLACZEGO LECZYMY ZĘBY KANAŁOWO ?

Przypuszczam, że na to pytanie każdy z nas miałby swoją własną odpowiedź.
Są to schorzenia i zmiany często bardzo bolesne więc naturalnie chcemy pozbyć się bólu, ale zarazem leczymy zęby po to by je zachować w jamie ustnej.
Alternatywą jest w tym przypadku usunięcie zęba. Co dzieje się, gdy przedwcześnie usuniemy zęby stałe przeczytajcie tutaj.
Każdy z nas chce mieć piękny uśmiech, pełne łuki zębowe, komfort w trakcie jedzenia i żucia.
Zmiany zgorzelinowe w zębach są ogniskami zapalnymi i prowokują, wywołują i wikłają inne ciężkie ogólnoustrojowe już schorzenia. O chorobie odogniskowej, jej przyczynach i skutkach piszemy w innym artykule i możecie państwo znaleźć szczegóły tutaj.
Należy wspomnieć i o stronie finansowej. Koszty leczenia endodontycznego sa znacznie mniejsze niż następowe leczenie protetyczne czy leczenie implantologiczne.

PRÓCHNICA A LECZENIE KANAŁOWE

Bakterie obecne w ubytku próchnicowym są najczęstszą przyczyną zmian zwyrodnieniowych miazgi. Nieleczona głęboka próchnica może prowadzić do zapalenia miazgi, zgorzeli miazgi, zmian okołowierzchołkowych. Następstwem tych zmian jest właśnie konieczność leczenia kanałowego zęba.

Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie ogniska próchnicy i jego jak najwcześniejsze leczenie. Odpowiednio szybko zlokalizowana i zlikwidowana próchnica i prawidłowo zaopatrzony ubytek po niej, prowadzą dzięki mechanizmom regeneracyjnym miazgi do cofniecia zaburzeń nawet w początkowym stanie zapalnym

Boli mnie ząb co mam zrobić

W miarę możliwości jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza stomatologa. Jeżeli rzeczywiście dolegliwości pochodzą od zęba i zostanie to potwierdzone przez lekarza klinicznie i radiologicznie, to szybka wizyta u dentysty może zdecydować, że nie będziemy musieli leczyć zęba kanałowo. Początki zapalenia miazgi zęba są jeszcze odwracalne. Prawidłowe i szybko wdrożone leczenie może zachować żywą miazgę na wiele lat.

JAKIE SĄ OBJAWY ZAPALENIA MIAZGI ?

Zmiany zapalne miazgi są skutkiem najczęściej rozwijającej się i penetrującej w głąb zęba próchnicy.
Pierwsze pojawiają się krótkie bodźcowe bóle na zimne, ciepłe, słodkie i kwaśne pokarmy ( odwracalne stadium zapalenia)
Jeśli ząb nie jest leczony to w dalszej kolejności bóle bodźcowe stają się silniejsze i trwają dłużej.
Kulminacją jest ból ciągły, nasilający się nocą. Ząb jest bolesny na dotyk i nagryzanie. Mamy uczucie jakby się wysunął z zębodołu. Ból nie ogranicza się już tylko do zęba, ale promieniuje na tkanki okoliczne ( nieodwracalne stadium zapalenia).
Na tym etapie, jeżeli chcemy uratować zęba musimy leczyć go kanałowo.

KOLEJNY RAZ BOLI MNIE ZĄB CO ZROBIĆ ?

Przede wszystkim zgłosić się jak najszybciej do swojego lekarza stomatologa. Dolegliwości najprawdopodobniej będą silniejsze niż za pierwszym razem i będą trwały znacznie dłużej, włącznie z możliwością wystąpienia obrzęku. Mamy prawdopodobnie do czynienia z nieodwracalnym zapaleniem lub zgorzelą miazgi.

 

Co to jest zgorzel miazgi?

Jest to stan bakteryjny związany z obumieraniem i rozpadem składników organicznych miazgi. Może przebiegać powoli bezobjawowo, albo też dynamicznie charakteryzując się silnymi dolegliwościami bólowymi.

JAKIE SĄ OBJAWY ZGORZELI I ZMIAN OKOŁOWIERZCHOŁKOWYCH ?

Ząb boli cały czas. Środki przeciwbólowe albo nie działają wcale, albo bardzo krótko.   Ból zęba nasila się przy dotyku, opuku czy nagryzaniu. Ząb może być lekko rozchwiany, a w jego okolicy czujemy silny ból. Dodatkowo ból może promieniować w zależności od lokalizacji w kierunku oka, skroni lub ucha.

CO POWODUJĄ ZMIANY ZGORZELINOWE ?

Nieleczone zgorzelinowe zmiany w kanałach korzeniowych lub pozostawione w jamie ustnej nieusunięte korzenie zębów są przyczyną powstawania w kości poza zębem zmian okołowierzchołkowych. Są również źródłem i jedną z przyczyn choroby odogniskowej.

MAM ZGORZEL MIAZGI ZĘBA I BOLI MNIE ZĄB – CO ZROBIĆ ?

Generalnie są dwa wyjścia.
Pierwsze to leczymy zęba kanałowo, wzmacniamy i odbudowujemy koronę zęba.
Drugie – usuwamy zęba, jeśli takie są wskazania. Po okresie gojenia planujemy leczenie protetyczne, bądź leczenie implantologiczne.

Co to jest choroba odogniskowa?

Jest to zakażenie, schorzenie wywołane w odległych narządach przez bakterie bytujące w tak zwanych ogniskach pierwotnych. Pozostawione i czynne bakterie oddziaływują na tkanki naszego organizmu powodując wtóre zmiany chorobowe. Zmiany te są niespecyficzne, trudne do leczenia. Właściwe leczenie następuje dopiero po zlokalizowaniu i usunięciu ogniska pierwotnego.

Pierwotne zmiany zapalne najczęściej są umiejscowione w jamie ustnej i mogą nimi być:

 • pozostawione korzenie zębów
 • zęby z martwą miazgą
 • zęby zgorzelinowe
 • zęby z niewypełnionymi lub nieprawidłowo wypełnionymi kanałami
 • torbiele
 • nieprawidłowo przeprowadzone resekcje wierzchołków korzeni
 • stany zapalne kości
 • zęby zatrzymane
 • trudno wyrzynające się zęby
 • stany zapalne dziąseł lub głębszych tkanek przyzębia, kieszonki patologiczne
 • zmienione chorobowo migdałki podniebienne
 • zmienione zapalnie jamy oboczne nosa

Mikroorganizmy mogą oddziaływać na odległe narządy i tkanki za pośrednictwem przeciwciał, czyli drogą pośrednią, jak i przez okresowe bakteriemie, kiedy to bakterie dostają się do krwioobiegu. W pierwszym przypadku uszkodzenia powodują nasze własne przeciwciała, białka produkowane w komórkach odpornościowych, które maja nas chronić. Niestety te właśnie przeciwciała powstałe po kontakcie z bytującymi w ogniskach bakteriami mają również powinowactwo do zdrowych tkanek w innych narządach naszego ciała. Niszczą nie tylko ciągle namnażające się bakterie np. w nieleczonym korzeniu zęba, ale równocześnie zdrową tkankę:

 • serca ( włóknienie niedomykalność zastawek, zapalenie wsierdzia, osierdzia, m. sercowego)
 • nerek ( zapalenie kłębuszków nerkowych)
 • stawów ( zapalenia i zwyrodnienia stawów, RZS)
 • skóry ( trądzik, łuszczyca i inne)
 • oczu ( zapalenie ęczówki i naczyniówki)
 • gonad (zapalenia jajników)
 • nerwów ( neuralgie, zapalenie nerwów)
 • choroby krwi
 • żołądka ( owrzodzenia żołądka i jelit)

Przy zakażeniu odogniskowym mogą pojawić się takie objawy jak: ból zęba, bóle głowy, gorączka, bezsenność, apatia, szybkie męczenie się, wzmożona pobudliwość, brak apetytu, przyspieszenie opadu krwinek (OB), spadek ilości hemoglobiny, leukopenia (obniżenie ilości białych ciałek krwi).

W niektórych przypadkach bakterie dostają się bezpośrednio do krwioobiegu. Szczególnie groźne są te z rodzaju paciorkowców i gronkowców. Maja one szczególne powinowactwo do struktur wsierdzia. Niszczą jego strukturę na powierzchni zastawek, powodując ich włóknienie i odkształcenia i następową niedomykalność. Powstające z kolei na zastawkach skrzepliny po oderwaniu wędrują swobodnie z krwią i mogą doprowadzić do zatorów w płucach i mózgu. Te z kolei mogą być przyczyną naszej śmierci!

Ogniska zakażenia trzeba usuwać jak najszybciej od momentu ich stwierdzenia a szczególnie przed:

 • przed zabiegami kardiochirurgicznymi
 • przed leczeniem immnosupresyjnym
 • przed leczeniem sanatoryjnym
 • w chorobach o przebiegu ostrym
 • w zapaleniach wsierdzia i mięśnia sercowego
 • w zakrzepowo – zarostowym zapaleniu żył
 • w zapaleniu kłębuszków nerkowych

Aby wyleczyć chorobę odogniskową należy po pierwsze ją bardzo dokładnie zdiagnozować i stwierdzić istnienie potencjalnych struktur zapalnych. Niezbędne jest dokładne badanie kliniczne przez stomatologa oraz diagnostyka radiologiczna celem wykluczenia obecności ognisk w obrębie twarzoczaszki i zatok.

Badanie radiologiczne odbywa się w formie wykonania zdjęcia przeglądowego ( zdjęcia punktowe lub częściej panoramiczne). Jeśli to konieczne w dalszej kolejności do dokładnej diagnostyki stosujemy zdjęcia tomograficzne CBCT.

Dopiero po dokładnym badaniu i znalezieniu pierwotnej przyczyny możemy przystąpić do leczenia, które odbywa się w formie:

 • zabiegów chirurgicznych – usunięcie części zęba (hemisekcja, amputacja korzenia zęba) lub całego zęba
 • leczenia zapaleń miazgi zęba
 • leczenia zgorzeli miazgi i zapaleń tkanek okołowierzchołkowych zębów
 • leczenia chorób przyzębia
 • usuwania zębów zatrzymanych
 • leczenia stanów zapalnych zatok
 • usunięcia chirurgicznego zmienionych zapalnie migdałków

Co to znaczy leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Jest to bardzo nowoczesna wysokospecjalistyczna metoda leczenia. Pod kontrolą wzroku, przy użyciu mikroskopu zabiegowego można wykonać i przeprowadzić pomyślnie często bardzo trudne i skomplikowane zabiegi. Mikroskop endodontyczny pozwala specjaliście wykryć dodatkowe kanały, przeleczyć prawidłowo kanały zakrzywione, usunąć niedrożności, zębiniaki z kanałów, czy pozostawione złamane narzędzia kanałowe. Pozwala zamknąć także perforacje, czy przeleczyć ponownie niewłaściwie wypełnione kanały korzeniowe.
Jakość tego typu leczenia jest bardzo wysoka i leczenie to traktowane jest w niektórych przypadkach, jako jedyna możliwość zachowania zęba w jamie ustnej.

Czy zęba leczonego kanałowo trzeba dodatkowo wzmocnić?

Bardzo często tak. Struktura takiego zęba jest znacznie osłabiona zarówno przez zniszczenia próchnicowe, jak i konieczną preparację w trakcie leczenia. Nierzadko zniszczenia są tak duże, że możemy porównać pozostałą strukturę zęba do skorupki jajka.

Bez prawidłowego wzmocnienia i osłony nawet dobrze przeleczone kanałowo zęby nie maja szans w dłuższym terminie na prawidłowe funkcjonowanie.

Nowoczesna protetyka może zaoferować dla odpowiedniego wzmocnienia i zabezpieczenia przed złamaniem zęba całą gamę wkładów, koron i mostów protetycznych dobieranych indywidualnie do wskazań.

Niedrożne kanały – co to znaczy?

Termin ten używany jest przez endodontów w tedy, gdy pojawia się problem z penetracją narzędzi na całej długości kanału korzeniowego. Widoczny jest już wcześniej na zdjęciu radiologicznym, a potwierdzany w trakcie zabiegu leczenia kanałowego zęba. Zamkniecie światła kanału może być spowodowane na skutek obrony zęba przed czynnikami szkodliwymi, jak i przez ciała obce. Niedrożny kanał zainfekowany lub ze zmianami w okolicy okołowierzchołkowej może być wskazaniem do ekstrakcji zęba.