IMPLANTY. IMPLANTY ZĘBÓW. UZUPEŁNIENIE BRAKÓW ZĘBOWYCH

Implanty są rodzajem śrub bardzo precyzyjnych przystosowanych do osadzenia i przebywania w kości. Stworzone do uzupełnienia braków zębowych. Mają starannie dobrany kształt długość i szerokość. Ma to zapewnić jak najlepszą retencję w kości, a przez to maksymalnie długi czas użytkowania implantu.

Implanty

Mogą być wykonane z tytanu lub z cyrkonu. Najczęściej stosowane są implanty tytanowe. Dobrze dopasowany i zintegrowany z kością wszczep stanowi doskonały fundament dla odbudowy protetycznej. Może także stanowić punkt przyłożenia siły dla leczenia ortodontycznego.

Implanty tak jak samochody mają swoje marki, modele, odmiany. Ze względu na budowę możemy spotkać wszczepy jedno i dwuczęściowe, o kształcie cylindrycznym, stożkowym albo cylindryczno-stożkowym.

Kształt dobieranego dla nas implantu zależy przede wszystkim od warunków kostnych w odcinku, w którym ma być wprowadzony implant. To kształt, gęstość kości, oraz położone w pobliżu miejsca implantacji struktury anatomiczne decydują o wyborze przez lekarza implantologa danego rodzaju implantu.

Implanty zębów uzupełnienie braków zębowych

Wszczep dwuczęściowy jest rodzajem nagwintowanej obustronnie rurki. Gwint zewnętrzny służy do zmocowania i integracji implantu w kości. Gwint wewnętrzny mocuje łącznik, drugą część implantu, który w przeciwieństwie od części nagwintowanej wychodzi ponad kość i powierzchnię dziąsła. To na nim jest osadzana korona protetyczna lub most protetyczny.

Śród lekarzy praktyków istnieją zarówno zwolennicy jednego bądź drugiego typu implantów. Z badań przeprowadzonych wynika, że skuteczność implantacji dla wszczepów jednoczęściowych jest niższa, niż implantów dwuczęściowych stąd te drugie są znacznie częściej stosowane.


Wspominałem, że materiałem, z którego są wykonane implanty przeważnie jest tytan. Jego zaletami są biozgodność, wytrzymałość mechaniczna zdolność do osteointegracji.

Implant tytanowy, pokryty plazmą tytanową stwarza najlepsze warunki do osteogenezy, czyli wytworzenia wokół implantu sieci naczyń, oraz nowych beleczek kostnych, które wnikają w porowatą strukturę wszczepu. Dochodzi z czasem do zatarcia się ostrych granic między implantem a miejscem wszczepienia.

Wadą tytanu są niewystarczające walory estetyczne. Ma to znaczenie w przypadku cienkiego biotypu przyzębia, zastosowanie bowiem wtedy implantu tytanowego może być przyczyną szarawego zabarwienia błony śluzowej dziąsła w okolicy przy szyjkowej. W takich przypadkach alternatywą mogą być implanty cyrkonowe szczególnie w odcinku przednim łuku zębowego, ewentualnie łączniki porcelanowe czy cyrkonowe w miejsce tytanowych.

Implanty rodzaj zabiegu

Badanie kliniczne a przede wszystkim diagnostyka radiologiczna : zdjęcie panoramiczne, tomografia CBCT decydują o typie planowanego zabiegu.
Implanty mogą być wprowadzane do kości etapami lub jednoczasowo:

  • Kilku etapowe leczenie jest rozciągnięte na przestrzeni kilku miesięcy. Z punktu widzenia pacjenta może się wydawać jego wadą, ale daje za to możliwość bardzo dokładnego wgojenia wszczepu, obserwacji zachowania się kości i tkanek miękkich, oraz bardzo dobrą stabilizację implantu w kolejnych latach.
  • Jednoczasowe leczenia implantologiczne pozwala na wprowadzenie implantu zaraz po usunięciu zęba, w jego miejsce. Zastosowanie tej metody jest jednak obwarowane wieloma przeciwwskazaniami, dlatego nie w każdej sytuacji jest możliwe do przeprowadzenia.

Podobne tematy :