Opinie porady

OPINIE PORADY STOMATOLOGICZNE – NZOZ  ARTDENT M. I J. OJCZYK
BOCHNIA BRZESKO STOMATOLOGIA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE

Ładne i zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia i wizerunku każdego człowieka. W naszych przychodniach w Brzesku i w Bochni oferujemy leczenie schorzeń w obrębie jamy ustnej zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Staramy się zapewnić państwu wszelką pomoc w tym również dostarczmy informacje z zakresu wszystkich dziedzin stomatologii.

Znajdziecie u nas precyzyjne informacje i odpowiedzi na pytania, które was nurtują  a dotycza szeroko rozumianego leczenia i pielegnacji zębów oraz profilaktyki schorzeń układu stomatognatycznego. Zapraszamy serdecznie do lektury.

 

Priorytetem dla nas jest, aby każda wizyta w naszych gabinetach stomatologicznych przebiegała bezboleśnie, w poczuciu bezpieczeństwa oraz przyjaznej atmosferze. Używamy w tym celu najnowocześniejszego sprzętu medycznego oraz kilku systemów znieczulających, a nasi doświadczeni i wykwalifikowani stomatolodzy zawsze ustalają z pacjentami szczegółowy plan leczenia i chętnie odpowiadają na nurtujące ich pytania. Ponadto nasi pacjenci mają zapewnione darmowe badania okresowe i konsultacje.

Zadowolenie pacjentów jest dla nas bardzo ważne. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług stomatologicznych i przesyłania opinii na temat wykonanych zabiegów.

Znieczulenie w gabinecie stomatologicznym – o czym warto wiedzieć?

NASZE ZNIECZULENIA

Priorytetem dla nas jest, aby wizyta w naszych gabinetach przebiegała bezboleśnie.
Używamy w tym celu kilka systemów znieczulających, w tym najnowsze znieczulenie śródkostne. Pozwala ono dzięki zastosowaniu elektronicznego dozowania zminimalizować ból praktycznie do zera. Równocześnie nie powoduje odczucia zdrętwienia tkanek miękkich

 

DENTYSTA OPINIE O ZNIECZULENIU

Znieczulenie podawane pacjentowi w gabinecie stomatologicznym jest jednym z największych dobrodziejstw współczesnej cywilizacji. Powoli odchodzą w niepamięć czasy, kiedy to każda wizyta u stomatologa wiązała się z bólem, gdy dentysta i ból byli utożsamiani. Dziś znieczulenie stosuje się rutynowo. Ważne jest, więc uświadomienie sobie, że jest ono naszym sprzymierzeńcem.
Podaje się go w sytuacjach klinicznie uzasadnionych dobierając dawkę i formę, a więc w większości zabiegów stomatologicznych. Lekarz stomatolog winien go stosować, a pacjent ma prawo go otrzymać.

 

GABINET STOMATOLOGICZNY BOCHNIA BRZESKO RODZAJE ZNIECZULENIA

Może być podawane w formie żelu lub sprayu na śluzówki jako znieczulenie wstępne – znieczulenie powierzchowne.
Znieczulenie właściwe w formie iniekcji pod śluzówki i tkanki miękkie – znieczulenie miejscowe i znieczulenie przewodowe.
Mamy dziś do dyspozycji sposoby podania bezpośrednio do części gąbczastej kości –znieczulenie sródkostne.
Rodzaj i drogę podania znieczulenia determinuje sytuacja kliniczna.

STRACH PRZED ZNIECZULENIEM I CO Z TYM ZROBIĆ

Strach przed znieczuleniem jest jedną z częściej występujących fobii. Źródło jej najczęściej znajduje się w naszym dzieciństwie. W tym przypadku wspomnienia sprzed wielu lat wywołują u nas tendencje do unikania wszystkiego, co kojarzy się ze źródłem lęku, a w momencie kontaktu z tym źródłem powodują niekiedy ogromny stres. Radą na to jest stopniowe oswajanie się w gabinecie z zabiegami. Rozpoczynanie od drobnych rzeczy powoli je stopniując. Ważna jest tu systematyczność. W przypadkach trudniejszych nieodzowna może się okazać wizyta u psychologa.

 

CZY MOŻNA PODAWAĆ ZNIECZULENIE KOBIETOM W CIĄŻY ?

Można podawać jak najbardziej znieczulenie kobietom w ciąży, a jeszcze częściej trzeba to robić.
Kobieta w ciąży nadal jest istotą ludzką !!! Odczuwa ból, odczuwa stres. Wraz z nią w pewnym stopniu współczuje płód. Ważne jest, aby przed wizytą poinformować o swoim stanie prowadzącego lekarza dentystę. Będzie on mógł dobrać odpowiedni rodzaj znieczulenia. Za wrażliwszy uważa się pierwszy trymestr ciąży.
Stany ostre bólowe wymagają znieczulenia. Niewyleczone, złagodzone antybiotykiem, przewlekłe mogą rzutować na stan płodu, jego wagę, a nawet powodować przedwczesne porody.

UCZULENIE NA ŚRODKI ZNIECZULAJĄCE

Uczulenia takie mają miejsce. Występują jednak niezmiernie rzadko. Odsetek populacji to jest jeden na kilkaset tysięcy osób. Z pośród wszystkich powikłań po znieczuleniu stwierdzony odczyn uczuleniowy to mniej niż 1% wszystkich przypadków. Nie należy ich jednak lekceważyć. Wszystkie zauważone nieprawidłowości powinny być zgłaszane lekarzowi prowadzącemu.

 

OBJAWY UCZULENIA NA ŚRODKI ZNIECZULAJĄCE

Możemy mieć dwa typy reakcji alergicznych:

 • reakcja typu natychmiastowego. Występuje niezmiernie rzadko. Objawy pojawiają się po ok 30 min od momentu podania w postaci świądu, pokrzywki, rzadziej skurcz krtani, oskrzeli i najrzadziej wstrząs anafilaktyczny.
 • reakcja typu późnego. Pojawia się 24-48 h po zabiegu. Objawy to ból, obrzęk, świąd.

W JAKI SPOSÓB SPRAWDZIĆ CZY JESTEŚMY UCZULENI?

Badanie przeprowadzamy w poradni alergologicznej. O skierowanie należy poprosić swojego lekarza rodzinnego. Tam są wykonywane odpowiednie testy. Tylko one mogą odpowiedzieć twierdząco lub przecząco na pytanie o obecność uczulenia na środki znieczulające.

 

STOSOWANE ŚRODKI ZNIECZULAJĄCE

Lignokaina i artykaina to najczęściej stosowane środki znieczulające w gabinetach stomatologicznych.

Sedacja w gabinecie stomatologicznym co to jest ?

Sedację wziewną podtlenkiem azotu określić można, jako stan fizycznego relaksu, odprężenia, przyjemnego oszołomienia przy zachowaniu jednocześnie u pacjenta wszystkich odruchów i pełnej świadomości. Jest to premedykacja, która pozwala nareszcie zlikwidować lęki przed wizytą w gabinecie, zastrzykiem czy ukłuciem. Dedykowana jest wszystkim tym pacjentom, których strach przed wizytą paraliżuje.
Wszystkim tym, co z powodu psychicznej blokady nie mogli w pełni korzystać z usług stomatologicznych.
Szczególnie dotyczy to małych naszych pacjentów !!!

SEDACJA U DZIECI

Podstawową zasadą sukcesu w leczeniu dzieci jest wykorzystanie wielu metod w różnych kombinacjach. Doświadczenie lekarza stomatologa pozwala na odpowiedni dobór metod. Bardzo często pomimo zastosowania wszystkich znanych sposobów zabieg kończy się niepowodzeniem ze względu na ogromny strach dzieci przed zastrzykiem. Brak znieczulenia praktycznie kończy wizytę. Dzieci w trakcie sedacji relaksują się i odprężają. Przestają zwracać uwagę na czynności wykonywane przez lekarza.
Taki stan pozwala na sprawne i dokładne przeprowadzenie zabiegu, nie stwarza nowych stanów lękowych a wręcz przeciwnie zmniejsza istniejącą dotąd traumę.

 

CZY SEDACJA JEST BEZPIECZNA ?

Sedacja jest bezpieczna. Przykładem jest to, że stosuje się ją u kobiet w ciąży np. przed podaniem znieczulenia dokręgowego, by zmniejszyć lęk tuż przed porodem.
Z drugiej strony jest to zabieg medyczny, podobnie jak znieczulenie i może być podawana pod pewnymi warunkami. Nie podaje się sedacji u osób : przeziębionych,  z przerostem migdałków gardłowych, niedrożnością górnych dróg oddechowych, w I trymestrze ciąży, z chorobami psychicznymi, stwardnieniem rozsianym, porfirią, rozstrzeniami oskrzelowymi, z rozedmą płuc, u osób z alkoholizmem oraz przy braku współpracy pacjenta.

KIEDY WYKONUJEMY SEDACJĘ ?

Sedację wykonujemy wtedy gdy mamy:

 • Silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem
 • Silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych
 • Silny odruch wymiotny
 • Nadpobudliwość nerwową
 • Długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne, wyciski szczęki u osób z silnym odruchem wymiotnym.
 • Usuwanie złogów nazębnych
 • Otwieranie zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi
 • Opracowywanie próchnicy początkowej
 • Astmę
 • Padaczkę
 • Hemofilię

Przeciwskazaniami do wykonania zabiegu są :

 • Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych
 • niedrożności górnych dróg oddechowych
 • I trymestr ciąży
 • Choroby psychiczne
 • Alkoholizm
 • Brak współpracy pacjenta
 • Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
 • Roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc

 

Zakażenie próchnicą – jak jej zapobiegać!

Próchnica jest chorobą zakaźną. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że podobnie jak w przypadku innych chorób bakteryjnych , tak i w przypadku próchnicy zostajemy zakażeni przez drobnoustroje. Ma to miejsce najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Bakterie dostają się do jamy ustnej wraz ze śliną i resztkami pokarmowymi. Zasiedlają kieszonki dziąsłowe i trudno dostępne dla szczotkowania powierzchnie zębów.

Zakażeniu sprzyja używanie tych samych sztućców, oblizywanie łyżeczek przez rodziców, czy zwilżanie śliną smoczka, gdy opiekun próbuje czy jedzenie podawane maluchowi nie jest za gorące. Całowanie naszych pociech też może być przyczyną infekcji.
Szczególnie narażone na zakażenie są niemowlęta oraz małe dzieci, zaś bakterie przekazują im najczęściej rodzice.

Groźne jest również lekceważenie próchnicy u dzieci z chorymi zębami mlecznymi. Jeśli schorzenie nie zostanie wówczas wyleczone, zainfekowane mleczaki mogą zarazić pojawiające się zęby stałe.

Przed próchnicą można dość łatwo się ustrzec. Należy na co dzień zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej: myjemy zęby co najmniej dwa razy dziennie, obowiązkowo stosujemy nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. Należy obowiązkowo pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Zdiagnozowanie i szybki wyleczenie drobnych zmian próchnicowych zapobiegnie rozwojowi choroby.

Na zdrowie zębów ważny wpływ ma również właściwa dieta, na którą składa się spożywanie regularnych posiłków oraz rezygnacja ze słodyczy. Zamiast kolejnego batona lub cukierka lepiej jest zjeść równie smaczne, a o wiele zdrowsze owoce.

Oczywiście należy także unikać sytuacji, w których możliwe jest zakażenie próchnicą: smoczek dla dziecka wystarczy opłukać, a nie oblizać, zaś partnera wysłać na obowiązkową wizytę u stomatologa.

Pierwsza wizyta u dentysty – rozmowa rodzica z dzieckiem

Dotyczy to głównie dzieci i to nawet tych najmłodszych przed 2 rokiem życia.  Wtedy gdy pojawiają się u dziecka w buzi pierwsze zęby. Dziecko pierwotnie nie jest źle nastawione do takiej wizyty, czy przestraszone. Najczęściej bywa onieśmielone. Dzieje się tak ponieważ styka się po raz pierwszy z nowym dla niego otoczeniem, oraz osobami. Miły sympatyczny kontakt, duża ilość  uśmiechów, zaciekawienie dziecka przedmiotami i inne przyjazne zachowania powodują , że dziecko szybko się odpręża i pozwala na zajęcie się sobą.
Wspomnę ,że ważne jest przygotowanie dziecka przez rodzica przed wizytą.  Odpowiednie jego zmotywowanie. Odbywa się to przez rozmowę z dzieckiem. W jej trakcie  należy podać jak najwięcej korzyści, jakie płyną z wizyty w sposób prosty i zrozumiały dla dziecka. Motywacją dodatkową może być bonus w postaci zabawki, filmy, książki, gry, wyjścia na rower.
Tak prowadzimy rozmowę, by nasze sformułowania nie przywodziły skojarzeń negatywnych w tym związanych z bólem. Zwracamy na to uwagę przygotowując  dziecko w domu jak i podczas wizyty w gabinecie, kiedy staramy się dodatkowo uspokoić malucha.
Na przykład nie mówimy: … nie bój się nie będzie bolało…pan doktor nic ci nie zrobi…..dostaniesz tylko zastrzyk….. itd.
Już w tych kilku niby uspakajających słowach zawarta cała gama negatywnych skojarzeń, a przecież chcieliśmy tym dziecko uspokoić. Dlatego też rozmowa z dzieckiem przed pierwszą wizytą powinna być dobrze wcześniej przemyślana.

PIERWSZA WIZYTA U DENTYSTY – PRZEBIEG

Na to, co będzie się działo w gabinecie możecie mieć również państwo, jako rodzice wpływ. Proszę zapytajcie wcześniej jak lekarz zamierza prowadzić wizytę.  W naszych przychodniach staramy się bardzo powoli, stopniowo wprowadzać dziecko w tryb wizyt stomatologicznych.
Pierwsza wizyta ma pokazać dziecku obcy dla niego teren, jakim jest gabinet, całe otoczenie: urządzenia, meble, ludzi, dźwięki, zapachy.
Jej celem nie jest wykonanie konkretnego zabiegu, ale oswojenie dziecka z nowymi dla niego doznaniami i czynnościami. Staramy się tak poprowadzić wizytę, aby dziecko chciało samodzielnie usiąść na fotelu. Następnie by zaakceptowało ruch i specjalne ułożenie fotela. Dążymy do tego by mały pacjent zgodnie z poleceniami lekarza otworzył buzię, pozwolił na przegląd zębów, śluzówek i kontrolę zgryzu.  Jeśli to wszystko nam się uda możemy powiedzieć, że wizyta była udana.
Zwieńczeniem jest oczywiście pochwalenie dziecka zarówno przez lekarza prowadzącego jak i przez rodzica.

JAK CZĘSTO PRZYCHODZIĆ DO DENTYSTY ?

Wizyty kontrolne powinny się odbywać w odstępach kilku miesięcy. Najczęściej praktykowane są przeglądy profilaktyczne co 6 miesięcy.

WIZYTY KONTROLNE CO DAJĄ ?

Dzięki nim bardzo łatwo i szybko wychwytujemy my, lekarze stomatolodzy pojawiające się zmiany w obrębie zębów, śluzówek, przyzębia i stawów. Dla pacjenta oznacza to ograniczenie zakresu interwencji, preparacji w tkankach, co pozwala utrzymać je w dobrej kondycji na wiele lat i znacznie zmniejsza koszty leczenia. Bardzo ważne jest to u dzieci. Stały kontakt z gabinetem, swoim dentystą, obniża strach przed wizytami. Pozwala zapobiegać próchnicy, zapaleniom miazgi oraz co jest bardzo ważne kontrolować jakość ustawienia zębów pod kątem ewentualnego leczenia ortodontycznego.

Jak zapobiegać próchnicy zębów ?

 • Prawidłowa higiena jamy ustnej
 • Spożywamy pokarmy o odpowiednim składzie i konsystencji
 • Regularne wizyty gabinecie stomatologicznym
 • Profilaktyka fluorkowa

W JAKI SPOSÓB MYJEMY ZĘBY – HIGIENA JAMY USTNEJ

Najchętniej i najczęściej stosowanym ruchem podczas szczotkowania zębów jest ruch okrężny. Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką, przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół wypełnień, koron i innych uzupełnień. Dobrze jest wykonywać szczotkowanie zębów według pewnego schematu:

 • Czyścimy zewnętrzne powierzchnie zębów górnych, a następnie dolnych
 • Czyścimy wewnętrzne powierzchnie zębów górnych, a następnie dolnych
 • Czyścimy powierzchnie żujące zębów
 • W celu odświeżenia oddechu oczyszczamy powierzchnię języka

Jak często i jak długo myjemy zęby – higiena jamy ustnej


Zęby myjemy, co najmniej dwa razy dziennie. Rano i wieczorem. Jeśli jest taka potrzeba spożyliśmy pokarmy klejące, przywierające bardzo do zębów, szczotkujemy zęby również wtedy. Częściej, nawet kilka razy w ciągu dnia powinny myć zęby osoby noszące aparaty ortodontyczne. Zarówno te stałe, jak i te ruchome. Podobnie ma się sprawa z osobami, które użytkują protezy ruchome szczególnie częściowe protezy akrylanowe (akrylowe).

W prawidłowych warunkach resztki pokarmowe pozostawione po posiłku są wypłukiwane i usuwane z powierzchni zębów przez ślinę. W pierwszej kolejności usuwane są złogi z powierzchni gładkich łatwo dostępnych. Trudniej ten proces przebiega na powierzchniach stycznych oraz właśnie na stykach z protezami i aparatami użytkowanymi w jamie ustnej. Pozostawione na powierzchniach zębów złogi pokarmowe są bezpośrednią przyczyną próchnicy zębów, ale i również zapalenia dziąsła brzeżnego.

 

JAK DŁUGO MYJEMY ZĘBY– HIGIENA JAMY USTNEJ

Zęby powinny być szczotkowane przez około dwie minuty. Najlepiej podzielić sobie jamę ustna na cztery kwadranty i na każdy poświęcić po około 30 sekund. Możemy kontrolować czas patrząc na zegarek, ustawić sobie stoper, albo wykorzystać gotowy czasomierz, który w zestawie ze szczoteczka elektryczną oferuje firma Oral B.

KONTROLA MYCIA ZĘBÓW

Jakość codziennego szczotkowania możemy sprawdzić stosując tabletki do wybarwiania płytki nazębnej.

Sposób użycia:

1. Dokładnie rozgryź tabletkę.
2. Rozprowadź językiem po zębach.
3. Przepłucz usta. Krótko odczekaj.
4. Stara płytka nazębna zafarbuje się na niebiesko a nowa płytka na czerwono.
5. Po przeprowadzonym zabiegu czyść zęby do czasu, aż przebarwienie zniknie.

Uwaga: Tabletki mogą silnie zabarwić elementy stałych aparatów ortodontycznych.

Guma do żucia bezcukrowa – higiena jamy ustnej

Polecam stosowanie gumy bez cukrowej. Szczególnie wtedy, gdy nie mamy możliwości w ciągu dnia umyć zębów. Guma bez cukrowa użyta zaraz po posiłku pomaga szybciej usunąć z jamy ustnej resztki pokarmowe. Stymuluje również wydzielanie śliny, która jak wyżej wspomniano omywając zęby wypłukuje pozostałości po posiłku.

Ślina w jamie ustnej ma jeszcze inne korzystne właściwości nie tylko te hamujące rozwój próchnicy :

 • zawiera ona enzymy hamujące rozwój drobnoustrojów, w tym lizozym.
 • posiada przeciwciała, które niszczą bakterie próchnicowe
 • ma w składzie składniki mineralne takie jak fluor i jony wapnia, które przyczyniają się zarówno do hamowania namnażania drobnoustrojów, jak i równocześnie wzmacniają i odbudowują zdemineralizowane tkanki zęba
 • Jej zwiększone wydzielanie podwyższa pH, które po posiłku gwałtownie spada. Wysokość ph ma znaczenie dla funkcjonowania bakterii oraz dla procesów remineralizacji tkanek zębów
 • omywa zęby i wypłukuje resztki pokarmowe
 • posiada zdolności regeracyjne – wspomaga leczenie ran błony śluzowej jamy ustnej
 • bardzo ważna funkcja trawienna – pomaga uformować kęs pokarmy i ułatwia dzięki nawilżaniu i sklejaniu jego połykanie
 • wraz ze śliną jest wydalnaych z organizmu sporo niepotrzebnych substancji, a jednocześnie rozpuszczają się w niej niektóre leki np;                       nitrogliceryna
 • funkcja artykulacyjna – odpowiednie zwilżanie jamy ustnej zapewnia prawidłową wymowę
 • bierze udział w odbieraniu bodźców smaku, dotyku, ciepła, zimna

Przyjmuje się, że optymalny czas żucia gumy to 5-7 minut. Potem należy ja usunąć z jamy ustnej. Długie i zbyt częste jej używanie grozi, bowiem przerostem mięśni żwaczy.

Korony i mosty szczotkowanie – higiena jamy ustnej

W trakcie mycia zębów zwracamy szczególną uwagę na istniejące w naszej jamie ustnej prace protetyczne. Zarówno te osadzone na stałe na własnych zębach, jak i te osadzone na implantach. Staramy się, aby trakcie szczotkowania unikać ruchu poprzecznego. W trakcie tego ruchu włókna szczoteczki wnikają w szczeliny dziąsłowe powodując mechaniczne drażnienie i uszkodzenie przyczepu nabłonkowego. Skutkuje to po pewnym okresie obniżeniem poziomu dziąsła. Odsłonięciu ulega korzeń zęba bądź też implant.

Polecana jest metoda roll szczotkowania zębów. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45o na styku dziąsła i szyjki zęba. Wykonujemy ruchy obrotowo-wymiatające – główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach i koronach zębów. Należy wykonywać 4-6 ruchów wymiatająco-obrotowych w jednym czyszczonym miejscu, a główka szczoteczki musi obejmować trzy sąsiednie zęby.

Bardzo popularne i coraz częściej stosowane są szczoteczki elektryczne. Nie do końca, ale coraz bardziej wypierają szczoteczki tradycyjne. Sposób mycia jest nieco inny niż w przypadku tej drugiej. Ponieważ główka szczoteczki elektrycznej obraca się, zwracamy tutaj uwagę, by włókna oczyściły powierzchnie korony z każdej dostępnej strony. Nie dociskamy główki szczoteczki do dziąsła brzeżnego. Film instruktażowy znajdziecie państwo poniżej.

Aby utrzymać  prawidłową higienę przy istniejących koronach i mostach należy wprowadzić również inne metody oczyszczania przestrzeni wokół tych uzupełnień protetycznych.
Zalecane są tutaj szczoteczki jednopęczkowe, szczoteczki międzyzębowe, nici typu superflos, irygatory dziąsłowe, nitki powietrzne, płukanki typu Eludril.
Opis narzędzi do dokładnej higieny, oraz sposoby ich użytkowania znajdziecie państwo poniżej.

Szczoteczka zwykła czy elektryczna ? – higiena jamy ustnej

Jest to bardzo często zadawane pytanie przez pacjentów, którą szczoteczkę wybrać, której używać?
Oba typy szczoteczek mają swoich zwolenników. Poradziłbym, aby spróbować i jednej i drugiej. Szczoteczka zwykła lepiej niż elektryczna penetruje w przestrzenie międzyzębowe, przy starannym myciu bardzo dobrze oczyszcza wszystkie powierzchnie zębów. Powyżej znajdują się opisy jak należy to robić. Szczoteczka elektryczna z kolei dzięki obrotowej główce szybko usuwa osady, ale ma problemy z penetracją w szczeliny międzyzębowe. Firma Oral B zaproponowała ostatnio nowe rodzaje wymiennych końcówek, które pomagają ten problem rozwiązać. Podsumowując jest to bardzo indywidualny wybór i proszę wybrać tą, po użyciu której macie wrażenie dobrze oczyszczonych zębów.

Szczoteczka elektryczna – higiena jamy ustnej

asada mycia kolejnych powierzchni zębów, jak i czas, który na nie trzeba poświęcić są takie same, jak przy tradycyjnej szczoteczce. Główka, która jest ruchoma obraca się z częstością kilka tysięcy obr/min. Do tego może posiadać ruch pulsacyjny o częstości nawet 40000/min. Odmianą szczoteczek zwykłych i elektrycznych są szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe.

W naszych gabinetach wspólnie z firmą Oral B przygotowaliśmy dla państwa do testowania produkty do higieny jamy ustnej, zębów i dziąseł.

Można przyjść i wypróbować jak działa i czyści szczoteczka elektryczna Oral B oraz zestaw do irygacji dziąseł.

Nitka do czyszczenia zębów – higiena jamy ustnej

Nitka dentystyczna jest elementem, który dopełnia codzienną higienę zębów. Z badań wynika, że w zależności od jakości szczotkowania szczoteczką jesteśmy w stanie oczyścić od 40-80% powierzchni zębów. Szczególnie trudno dostępne są powierzchnie styczne międzyzębowe. Tam właśnie najlepiej sprawdza się nitka. Po wyszczotkowaniu zębów w drugiej kolejności stosujemy nić dentystyczną. Nitkujemy przestrzenie międzyzębowe, co najmniej dwa razy dziennie. Przesuwamy ruchem góra-dół w tych przestrzeniach po każdej powierzchni stycznej zębów. Zwracamy uwagę, by nie wykonywać nicią ruchów poprzecznych, bo w ten sposób możemy poprzecinać brodawki dziąsłowe.

Dla osób, które posiadają w jamie ustnej uzupełnienia protetyczne w postaci mostów, polecamy specjalny rodzaj nici stomatologicznej, której przedstawicielem jest Superflos. Jest to odmiana zwykłej nici. Posiada ona jeden sztywny koniec, który możemy przewlec pod przęsłem mostu. Jest to doskonałe uzupełnienie szczoteczki i podobnie jak przy własnych zębach tą nić używamy dwa razy dziennie.

Nitka powietrzna – ochrona przed zapaleniem dziąsła

Chcielibyśmy państwu zaproponować również inny sposób oczyszczania przestrzeni międzyzębowych z wykorzystaniem tzw. nitki powietrznej.

Irygator Sonicare AirFloss pozwala w precyzyjny i szybki sposób doczyścić trudno dostępne zakamarki jamy ustnej. Dzięki specjalnie zaprojektowanej dyszy, irygator oddaje strzały mieszanki wodno-powietrznej, która doskonale czyści przestrzenie międzyzębowe. Możemy użyć roztworu wodnego z dodatkiem Eludrilu lub Chlorheksilu szczególnie w przypadkach, gdy mieliśmy do czynienia z krwawieniem z brodawek dziąsłowych. Roztwory chlorheksydyny hamują rozwój bakterii, zmniejszają stan zapalny, przeciwdziałają odkładaniu się nowej płytki bakteryjnej.

Końcówkę irygatora przykładamy kolejno do przestrzeni międzyzębowych., to znaczy do styku powierzchni sąsiadujących ze sobą zębów i szczytu brodawki dziąsłowej, która przestrzeń międzyzębową wypełnia. Proces oczyszczania koncówką Sonicare najlepiej wykonać od strony przedsionka jamy ustnej, a potem z drugiej strony od podniebienia.

Płynem czyszczącym może być zwykła woda, ale tak jak pisałem wyżej optymalnie jest zastosować wodny roztwór chlorheksydyny z gotowych i dostępnych w aptekach preparatów.

Urządzenie to jest praktycznie nie do zastąpienia u pacjentów użytkujących prace protetyczne stałe w postaci mostów. Bardzo trudne są do oczyszczenia powierzchnie pod przęsłami. Podobnie, a nawet trudniej jest usunąć złogi nazębne ze styków koron zblokowanych, tam gdzie most osadzony jest na dwóch sąsiadujących ze sobą zębach. Można próbować przeciągać przez tą przestrzeń nić superfloss, ze sztywnym końcem, ale bywa to trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Tu właśnie spray powietrzno-wodny z roztworem chlorheksydyny będzie najbardziej pomocny. Dla prawidłowego stanu dziąseł jest to często być albo nie być.

U osób z utrudnionym wyrzynaniem zębów ósmych w codziennym użytkowaniu wychodzi jeszcze jedno ważne zastosowanie irygatora Sonicare. W procesie wyrzynania się zębów mądrości, szczególnie dolnych, bardzo często dochodzi do zmian zapalnych w ich okolicy. Jest to związane z ich umiejscowieniem anatomicznym i zmianami ewolucyjnymi, jakie przechodzi nasz gatunek. Mamy więc z pokolenia na pokolenie skracanie trzonu i gałęzi żuchwy, co skutkuje brakiem miejsca dla ósemek. Do tego żuchwa z ostatnim trzonowcem tworzy dolny zachyłek, gdzie bardzo łatwo zostają resztki pokarmowe., Brak miejsca miedzy górnym a dolnym ostatnim trzonowcem predysponują do urazów mechanicznych błony śluzowej dziąsła. Wszystko to razem powoduje, że powstają zmiany zapalne na styku ostatniego i przedostatniego trzonowca, albo pomiędzy górna powierzchnia zęba mądrości a śluzówką, która od góry bardzo często go częściowo przykrywa.

Użycie nitki powietrznej w tej okolicy może się okazać jedyną skuteczną metoda oczyszczenia jej z resztek pokarmowych. Nie dokonamy tego szczoteczka do zębów, ani wykałaczką, ani tradycyjna nitką. Podejście tymi narzędziami pod dziąsło jest niewykonalne. Użycie sprayu powietrzno-wodnego jest w stanie usunąć fragmenty jedzenia, wysięki zapalne, bakterie, i wprowadza w to miejsce roztwór chlorheksydyny, który łagodzi stan zapalny, hamuje rozwój bakterii. Możemy dzięki takim zabiegom higienicznym utrzymać stan naszych dziąseł i przyzębia w bardzo dobrym stanie przez wiele lat. Jeśli jednak nasze zabiegi nie przynoszą rezultatów należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

Szczoteczka genius – precyzyjne szczotkowanie zębów

Firma Oral-B zaprezentowała nową szczoteczkę GENIUS, dostarczającą informacji o szczotkowanych zębach w czasie rzeczywistym. Przy współpracy z aplikacją smartfona i dzięki jego kamerze wykrywa ona swoje położenie, oraz analizuje ruch, który nią wykonujemy. Umożliwia to rejestrację i monitorowanie szczotkowanych obszarów, zapewniając, że żaden z nich nie zostanie pominięty.

Ta nowa szczoteczka posiada ponadto kolorowy sygnalizator LED. Jest on sprzęgnięty z inną nowością, trójstopniowym systemem kontroli siły nacisku. Ta nowa technologia chroni dziąsła przed zbyt agresywnym szczotkowaniem poprzez właśnie komunikaty wizualne. Jeśli występuje właśnie taka sytuacja, że zbyt silnie naciskamy myjąc zęby, szczoteczka zmniejsza obroty główki i zatrzymuje pulsacje. Jak podaje firma 93% osób , które maja tendencje do zbyt agresywnego szczotkowania zębów, dzięki temu patentowi dostosowało siłę nacisku podczas ich mycia. Firma Oral-B w prezentacji szczoteczki podaje jeszcze kilka innych jej zalet.

Moją uwagę zwróciła główka tej szczoteczki. Zarówno ułożenie i dobranie długości włókien, jak i oscylacyjno-pulsacyjno-rotacyjny ruch, jaki ona wykonuje. Zapewnia to bardzo dokładne oczyszczanie powierzchni zęba.
Dzięki technologii wykrywania położenia czyści kolejno wszystkie zęby i dociera do obszarów, które często pomijamy szczotkując swoje zęby.

Jak często zmieniać szczoteczkę ?

Nie można powiedzieć, że po miesiącu dwóch czy trzech użytkowania wymieniamy szczoteczkę na nową. Zależy to od dokładności mycia zębów, częstości, jakości szczoteczki. Prawidłowa szczoteczka ma równo poukładane włosie w rzędach.

Generalnie wymieniamy wtedy, gdy zauważamy, że włosie nie stoi już w równych pęczkach, że zaczyna się wychylać na boki.

Ta szczoteczka była zbyt długo użytkowana !

Płukanie jamy ustnej – higiena jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej dostępne są w aptekach i drogeriach. W swoim składzie zawierają aktywne składniki, które zmniejszają liczbę drobnoustrojów w jamie ustnej, hamują odkładanie płytki nazębnej, wypłukują resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc, zmniejszają przykry zapach z ust, wyciszają stany zapalne przyzębia i obrzęki błony śluzowej. Po wyszczotkowaniu zębów i wynitkowaniu przestrzeni międzyzębowych płuczemy jamę ustną według wskazań zamieszczonych na ulotce. Z dostępnych preparatów można wymienić :Eludril, Chlorheksil, Listerine

Zapalenie dziąseł i przyzębia

Bardzo częste schorzenie. Niektórzy epidemiolodzy oceniają, że cierpi na nie, co drugi Polak. Możemy dla naszej wygody podzielić go na dwa typy:

 • 1) Odwracalne ( zapalenie dziąseł)
 • 2) Nieodwracalne ( zapalenie przyzębia)

Niezależnie od podziału przyczyną główną jest nieprawidłowe i zbyt rzadkie mycie zębów. Brak higieny powoduje odkładanie się złogów nazębnych, a później kamienia nazębnego. To obecność złogów nazębnych jest główną przyczyną zapalenia dziąseł i przyzębia. Pogłębiają je choroby krwi, cukrzyca, nadczynność tarczycy. Bardzo niszcząco na śluzówki i przyzębie działa palenie tytoniu. Z innych czynników wymienić możemy stres, bruksizm (zaciskanie i zgrzytanie zębami), uboga w witaminy dieta, nieprawidłowo założone wypełnienia, braki zębowe.

ZAPALENIE DZIĄSEŁ

Odwracalne zapalenie dziąseł możemy łatwo zauważyć, bowiem objawia się ono najczęściej krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów. Zauważamy również krwawienia podczas spożywania posiłków.
Co możemy zrobić by wyleczyć to zagrożenie dla naszego przyzębia? Przede wszystkim regularnie, co najmniej dwa razy dziennie myjemy zęby. Dbamy o naszą szczoteczkę, wymieniamy ją regularnie. Prawidłowo i dokładnie myjemy zęby. Używamy nici do czyszczenia zębów, szczoteczek jednopęczkowych, płynów do płukania jamy ustnej. Słowem pełna higiena jamy ustnej.
Na wizycie u stomatologa kontrolujemy stan wypełnień w naszych zębach i usuwamy regularnie pojawiający się kamień nazębny.
Bardzo dokładnie staraliśmy się opisać poszczególne elementy higienizacji w artykułach powyżej. Zapraszam do lektury i obejrzenia filmów edukacyjnych.

ZAPALENIE PRZYZĘBIA – PARADONTOZA – PARADONTOPATIA

Nieodwracalne zapalenia przebiegają z uszkodzeniem przyzębia i to w taki sposób niestety, że nawet, po wyleczeniu schorzenia nigdy nie otrzymamy już powrotu do stanu wyjściowego sprzed choroby.
W trakcie trwania choroby tworzą się kieszonki dziąsłowe, pojawia się krwawienie, wysięk surowiczy, a potem ropny. Dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Kość wokół korzeni ulega zanikowi, a poziom dziąsła brzeżnego obniżeniu. Zęby ulegają rozchwianiu, a potem wypadają.
Zmiany dobrze widoczne są na punktowym RTG zęba  lub zdjęciu panoramicznym.

Podstawowym zabiegiem leczniczym jest skaling, czyli usunięcie kamienia nad i poddziąsłowego.

Paradontoza – paradontopatia jak leczyć?

 • Jest to choroba przyzębia. Bakteryjny stan zapalny toczy się w tkankach otaczających zęba, uszkadza jego aparat więzadłowy.
 • Powoduje, wikła i podtrzymuje chorobę istniejący w kieszonkach kamień nazębny, dlatego jak pisaliśmy wyżej podstawowym zabiegiem leczniczym jest jego usunięcie w gabinecie stomatologicznym.
 • Dodatkowe zabiegi polegają na aplikacji leków w kieszonki dziąsłowe w celu zmniejszenia objawów zapalnych. 

 • W skrajnych przypadkach przeprowadzamy zabiegi chirurgiczne przywracające prawidłowy stan i funkcje tkanek przyzębia.
 • W przypadkach koniecznych ligaturujemy, szynujemy rozchwiane zęby. Dzięki temu w trakcie leczenia i po nim stwarzamy korzystne warunki do restytucji części utraconych tkanek twardych. Dawniej były to szyny metalowe, obecnie najczęściej stosowane są estetyczne szyny kompozytowo-włókniste.

 • W domu według wskazań lekarza regularnie wykonujemy zabiegi higienizacyjne.

Odpowiednia dobrana metoda szczotkowania, szczoteczki, nici do przestrzeni międzyzębowych, płukanki, dieta, leki. To wszystko ma przynieść zniesienie dolegliwości, spłycenie z czasem kieszonek dziąsłowych, zmniejszenie ruchomości zębów.

Powyżej w artykułach HIGIENA JAMY USTNEJ są dostępne szczegółowe informacje. Polecam filmy edukacyjne.

Usunięte przedwcześnie zęby- skutki braków zębowych w obrębie twarzy i jamy ustnej

Braki zębowe powstają z wielu przyczyn. Najczęściej są to skutki próchnicy. Ból jest tym czynnikiem, który zmusza do wizyty u stomatologa. Nie zawsze wtedy jesteśmy w stanie, jako stomatolodzy uratować bolącego zęba i trzeba go usunąć. Wydawać by się, więc mogło, że skoro pozbyliśmy się bólu wraz z zębem problem jest już za nami. Tak jednak nie jest. Jama ustna i jej elementy to jest bardzo precyzyjnie działający mechanizm, dopóki wszystkie jego części są sprawne. Można to porównać do elementów silnika samochodowego, albo zegarka. Gdy uszkodzeniu ulega jedna z części, niszczeniu ulegają wszystkie pozostałe, co prowadzi do zatrzymania pracy całego układu.

Zobaczcie proszę, co dzieje się z wyrostkiem, gdy usuniemy zęby.

Kość wyrostka szczeki, w którym tkwiły zęby ulega zanikowi. Zęby sąsiednie przechylają się w stronę luki. Powstają wokół nich kieszenie dziąsłowe i kostne, w które bardzo łatwo wnikają bakterie, gromadzą się resztki pokarmowe i osadza kamień nazębny. Na zewnątrz widzimy zaburzanie rysów twarzy w postaci zapadnięcia się policzka w danej okolicy.

 

Braki zębów w jednej szczęce powodują zaburzenia zębów w drugiej.

Zęby przeciwstawne zaczynają się wysuwać z kości zaburzając płaszczyznę zgryzową i powodując uraz zgryzowy zębów dolnych. Taki stan prowadzi do uszkodzenia przyzębia, powstawania kieszeni dziąsłowych i kostnych, zmian zapalnych ropnych, rozchwiania zębów i ich usunięcia.

Utrzymujące się zaburzenia zębowe powodują zmianę położenia szczek względem siebie. To z kolei powoduje zmiany mechaniki stawów skroniowo-żuchwowych, trzaski, przeskakiwanie, bolesność w stawach oraz bóle mięsni żwaczy. Nieprawidłowe ułożenie główki stawowej może być przyczyną ucisku na ścianę kostną przewodu słuchowego i powodem szumów w uszach, bólu ucha i skroni.

 

Dalsze konsekwencje dotyczą zębów. Dochodzi do ich nadmiernego starcia, pękania szkliwa. Uszkodzeniu ulegają również wypełnienia oraz korony, mosty i protezy.  Zęby przednie poza pękaniem i starciem ulęgają wychyleniu ku przodowi, a pomiędzy nimi pojawiają się szczeliny.

Podsumowując. Każda zmiana w układzie zęby, dziąsła, kość wyrostków, staw skroniowo-żuchwowy, powoduje interakcje w każdym z tych elementów. Osłabiając choćby jeden z nich np. przez usuniecie zęba osłabiamy i uszkadzamy wszystkie pozostałe. Wskazaniem i ideałem jest by łuki zębowe były pełne, bez luk zębowych.

Jeśli już dojdzie do ekstrakcji dalszym planowanym działaniem powinno być uzupełnienie brakującego zęba.
Możemy to zrobić wdrażając leczenie protetyczne i implantologiczne.

Usunięte przedwcześnie zęby- skutki braków zębowych dla całego organizmu

Świadomość dbania o zęby bardzo wzrosła w ostatnich 20-30 latach. Jesteśmy również o wiele lepiej zorientowani w nowoczesnych metodach leczenia stomatologicznego. Tym nie mniej nie zawsze zdajemy sobie sprawę z powagi i konsekwencji usuwania zębów. Najnowsze badania statystyczne pokazują jak olbrzymi wpływ na zdrowie całego organizmu ma utrata zębów. 70% osób w wieku 35-45 lat straciło więcej niż jeden ząb, a jedna czwarta osób w wieku 65-75 lat nie ma w ogóle uzębienia.

Staramy się będąc w pracy, na ulicy, w domu, w kontakcie z innymi ludźmi ukryć defekty kosmetyczne. Odpowiednio się wtedy ustawimy drugim profilem. Na żarty reagujemy mniej ekspresyjnie. Nasz uśmiech jest stłumiony i niepełny.

Według brytyjskich naukowców osoby, które tracą zęby są skazane w przyszłości na poważne choroby fizyczne, ale także zły stan psychiczny.
Ludzie z brakami zębowymi częściej bywają nieszczęśliwi, są mniej pewni siebie, rzadziej się uśmiechają, cierpią na poważne dolegliwości fizyczne, które pogarszają ich ogólne samopoczucie, unikają towarzystwa i zamykają się w sobie. Utrzymujący się dłużej taki stan może prowadzić do przewlekłej depresji.

Utrata zębów ma także ważki wpływ na nasze zdrowie fizyczne :

– Najważniejsze jest to, że prowadzi do chronicznych i przewlekłych problemów ze strony układu pokarmowego. W momencie, gdy źle rozdrabniamy pokarm bądź w ogóle tego nie robimy bardzo przeciążonymi organami są żołądek i jelita. Dzień w dzień muszą radzić sobie ze źle pogryzionym i połkniętym w dużych kawałkach pokarmem. Mamy wtedy coraz poważniejsze problemy trawienne. Pojawiają się najpierw zaparcia, potem sporadyczne, a wreszcie ciągłe bóle żołądka. Rozwinięciem są wrzody żołądka i dwunastnicy.
– Osoby bezzębne lub z brakami w uzębieniu z czasem systematycznie eliminują  ze swojej diety wiele produktów, m.in. surowe warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywa. Zubożenie diety prowadzi do braku witamin i innych składników, a w efekcie do anemii, chudnięcia bądź osłabienia siły mięśniowej.

Ludzie z brakami w uzębieniu często cierpią także na cukrzycę, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Dzieje się tak, ponieważ mniej efektywne żucie osłabia zmysł smaku, czego efektem jest przesalanie oraz przesładzanie potraw.
– Przyczyną utraty zębów mogą też być dużo częściej zakażenia bakteryjne oraz przewlekłe stany zapalne w obrębie całego organizmu.
– Według statystyk WHO osoby, które nie posiadają własnych zębów są ponad trzykrotnie bardziej narażone na zaburzenia pamięci i demencje.
– Z powodu braku w uzębieniu można także cierpieć na chroniczne bóle głowy i migreny. Jest to związane ze zmianą napięcia mięśnie w obrębie żuchwy oraz twarzy.
– Zmiany pracy mięśni w obrębie twarzoczaszki powodują  zmiany warunków i napiecia  całego układu mięśniowo-powięziowego czego skutkiem są zaburzenia postawy, bóle mięśni i przyczepów ścięgnistych w odległych obszarach naszego ciała.

Kamień nazębny

Kamień nazębny jest osadem. Powstaje i gromadzi się na powierzchni zębów, wypełnień, uzupełnień protetycznych.
Początkowo mamy na zębach miękkie złogi zawierające resztki pokarmowe, nabłonki, bakterie. Stopniowo nieusuwane ulegają mineralizacji przez sole wapnia zawarte w ślinie i pokarmie. Zaczyna kamień z czasem schodzić coraz głębiej w szczelinę, kieszonkę dziąsłową, tworząc osad poddziąsłowy. Struktura złogów nazębnych przez mineralizację zaczyna być coraz bardziej szorstka, a brzegi nawarstwiającego się kamienia coraz to bardziej ostre.
Spożywając pokarm, czy myjąc zęby dociskamy miękkie struktury dziąsła do twardych, ostrych krawędzi kamienia nazębnego powodując ich uszkodzenie i krwawienie.
Nie jesteśmy w stanie usunąć go przez szczotkowanie. Kamień nazębny musi zostać usunięty w gabinecie stomatologicznym.

CO ILE TRZEBA USUWAĆ KAMIEŃ NAZĘBNY ?

Zasadniczo jest to bardzo indywidualna sprawa, choć przyjmuje się, że robimy to średnio dwa razy do roku. Mamy jednak pacjentów, u których potrzeba usuwania złogów nazębnych występuje raz na rok albo nawet rzadziej. Są również osoby, które kamień muszą mieć usuwany raz na kwartał.

USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO

W gabinecie kamień nazębny usuwamy specjalnymi końcówkami ultradźwiękowymi.
Najpierw z powierzchni naddziąsłowych, potem z kieszonek dziąsłowych. Kolejno jest ściągany gruby, średni i drobny osad, piaskując na sam koniec wszystkie oczyszczane powierzchnie.

Bardzo polecane do stosowania przed skalingiem i po zabiegu są płyny z chlorheksydyną. Ich własności zostały opisane powyżej w rozdziale o płukankach.

Wybielanie zębów – przyczyny przebarwień

W ostatnich latach jest to jeden z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej w naszym kraju. Chęć posiadania nieskazitelnie białego uśmiechu stała się powodem większej dbałości o wygląd zębów nie tylko osób z pierwszych stron gazet, ale i zwykłych obywateli. Żyjemy dłużej, nasz status cywilizacyjny stale rośnie. Nic, więc dziwnego, że oprócz pierwszoplanowych potrzeb chcemy zaspakajać i te pozostałe w tym poprawianie naszego wizerunku przez korektę naszego uśmiechu. Białe ładne zęby są, bowiem oznaką zdrowia i zadbania, dodają atrakcyjności i pewności siebie.

Badania prowadzone przez amerykańskie uczelnie pokazują, że 96% ludzi uważa, że ładny uśmiech sprawia, że jesteśmy postrzegani o wiele bardziej atrakcyjnie w oczach przedstawicieli płci przeciwnej. Ludzie, którzy mają ładne uzębienie, częściej się uśmiechają, mają wyższe poczucie własnej wartości. W kontaktach z innymi ludźmi budzą sympatię i zaufanie. Osoby z zębami pożółkłymi częściej mają obniżoną samoocenę. Ich zęby stają się źródłem kompleksów i wycofania ich właściciela. Prawie ¾ ankietowanych jest zdania, że zaniedbane zęby są miedzy innymi powodem braku sukcesów w pracy. Coraz częściej osoby poszukujące pracy przed rozmową kwalifikacyjną decydują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Chcą poprawić wygląd swoich zębów, wymieniają wypełnienia, zakładają licówki, usuwają kamień i osady oraz wybielają zęby. Wiele osób sięga nawet po kredyt, by osiągnąć sukces i otrzymać stanowisko.

Przyczyny zmiany koloru naszych zębów są różne. Można by powiedzieć, że najładniejsze korony zębów są w młodości. Mają naturalny kształt i kolor. Pięknie zaprojektowane przez naturę guzki, bruzdy, wypukłości zęba razem z jasnym odcieniem zębiny i prawidłowym ustawieniem w łuku dają doskonały efekt kosmetyczny. W przebiegu lat pojawiają się pęknięcia starcia powierzchni, ubytki próchnicowe i wypełnienia. Zaburzają one efekt kosmetyczny oraz przyciemniają barwę zęba. Zmiany mineralizacji zębiny w ciągu naszego życia również powodują, że zęby nasze nie są już tak jasne jak dawniej. Nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne. Każdy z nas dziedziczy swoisty dla siebie kształt zębów i barwę. Paleta kolorów naturalnych zębów rozciąga się od barwy biało-żółtej do szaro-brązowej.

Bardzo popularne niegdyś tetracykliny podawane dzieciom w okresie uwapniania zawiązków zębów stałych powodowały zmianę barwy ich zębów ze słomkowo-białej na szaro-brązowo-żółtą. Wymienione przeze mnie czynniki są często niezależne od nas. Są jednak inne, na które mamy bezpośredni wpływ i których szkodliwy wpływ możemy sami ograniczać. Przebarwienia mogą być skutkiem picia kawy, herbaty, coca-coli, czerwonego wina, a zwłaszcza palenia papierosów. Niedobory w higienie jamy ustnej powodują odkładanie się na powierzchniach zębów płytki nazębnej. Jeżeli nie usuwamy jej regularnie, twardnieje – tworzy się kamień. Tym samym fundujemy zębom zmianę koloru na żółty, w dodatku z ciemnymi obwódkami przy dziąsłach – nie można usunąć jej szczoteczką. Konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Barwę zęba można zmienić wieloma różnymi sposobami. Skala zmiany sięga nawet 6 odcieni.

Wybielanie zębów w gabinecie

W gabinecie możemy wybielić zęby na kilka sposobów:

 • usuniecie kamienia i złogów nazębnych
 • wybielanie nakładkowe
 • wybielanie gabinetowe z aktywacją światłem
 • wybielanie endo martwych zębów

Wszystkie z nich stosowane są w gabinetach stomatologicznych, choć bardzo często lekarze preferują którąś z metod. Wiele zależy również od rodzaju przebarwienia, czasu, jaki może pacjent przeznaczyć na wybielanie, oraz zasobności portfela. Koszt wybielania obu łuków zębowych waha się od 800-3000 zł. Wpływ na cenę ma rozległość zabiegu, stosowana metoda (najdroższe jest wybielanie z aktywacją światłem), ilość wizyt, wielkość aglomeracji, w której znajduje się gabinet. Generalnie, czym większe miasto tym drożej.

Usuwanie kamienia nazębnego Usunięcie kamienia i złogów nazębnych jest tak naprawdę zabiegiem higienizacyjnym. Stomatolog nie traktuje tej procedury, jako stricte wybielającej. Zabieg ten poprzedza właściwe wybielanie. Zakładając, że pacjent regularnie zgłasza się, co 6 miesięcy na wizyty kontrolne, takie dodatki do naszych zębów jak kamień nazębny są regularnie usuwane. Nie można go usunąć samemu w domu.
Na niektórych forach pojawiają się informacje, że można go rozpuścić w jamie ustnej stosując różnego rodzaju roztwory. Nie da się tego tak zrobić. Wystarczy dla porównania zaobserwować ile wysiłku i jak bardzo żrących substancji potrzeba, by usunąć kamień np. w czajniku, czy baterii umywalkowej. Podobnie nie usuną kamienia pasty tzw. wybielające. Przy dłuższym stosowaniu nie tylko nie usuną osadu z powierzchni trudno dostępnych, ale spowodują także wytarcie szkliwa i zębiny brzeżnej oraz uszkodzenia dziąsła brzeżnego.
Faktem jest, że u osób ze słabą higieną jamy ustnej oraz tych, które lubią używki typu coca-cola, kawa, herbata oraz palą papierosy zalega bardzo drobny ciemny nalot. Jego mechaniczne usunięcie w gabinecie powoduje, iż mamy wrażenie rozjaśnienia zębów o cały czasem odcień lub dwa. Nie ma to jednak nic wspólnego z wybielaniem. Jest to po prostu przywrócenie higieny zębów do stanu początkowego i odsłonienie prawdziwej barwy zęba spod warstwy nalotu.
Więcej informacji znajdziecie w artykule  Kamień nazębny

Wybielanie nakładkowe

Bardzo skuteczna metoda wybielania zębów stosowana w gabinetach stomatologicznych. Według mnie przy tej metodzie efekt kosmetyczny jest najlepszy i najdłużej się utrzymuje. Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do wybielania. Stosujemy podczas zabiegów 10%, 16% i 22% nadtlenku karbamidu. Jest to silny utleniacz w związku z tym zabezpieczamy wszystkie ubytki w zębach pacjenta. Nie wymieniamy przebarwionych wypełnień, ani nie zakładamy na stałe prac protetycznych. Wiąże się to z tym, że dopiero po okresie wybielania i ustalenia się ostatecznej barwy zębów możemy zmienić wypełnienia i dobrać je kolorem. Podobnie jest z protetyką mocowana na stałe, typu korony protetyczne i mosty.
Kolejnym etapem przygotowania w gabinecie przed wybielaniem jest usunięcie złogów nazębnych. Zabiegi skalerem ultradźwiękowym i piaskowanie powierzchni zębów skutecznie usuwają złogi ze wszystkich zachyłków i retencji na powierzchni zębów.
W trakcie wizyty specjalista pobiera wyciski, które trafiają do pracowni protetycznej. Tam przygotowywane są na modelach specjalne nakładki indywidulnie dla danego pacjenta. Na kolejnej wizycie nakładki są przez stomatologa dopasowywane w jamie ustnej pacjenta, tak by dokładnie i szczelnie przylegały, a jednocześnie nie wpływały drażniąco na przyzębie. Odbywa się kolejne usuniecie złogów przed oddaniem w ręce pacjenta szyn wybielających. Taka sanacja osadów zapewnia optymalne działanie środka wybielającego. Nakładki wraz ze środkiem wybielającym pacjent zakłada ściśle według wskazań lekarza. Najczęściej noszone są one w porze nocnej. Stąd czasem mówi się o tej metodzie ‘’wybielanie nocne”. Pacjent na wizycie otrzymuje szyny wybielające, żel do wybielania, dokładną instrukcje postepowania oraz środek znoszący nadwrażliwość zębów.
Podczas procesu rozjaśniania zębów pojawia się nadwrażliwość zębów na pokarmy kwaśne, ciepło i zimno. Bywa ona dość intensywna, Stąd w naszych gabinetach na czas wybielania dajemy pacjentom specjalne pasty silnie blokujące kanaliki zębinowe i zmniejszające przykre odczucia.
Cała terapia trwa ok 4 tygodni. W czasie jej trwania pacjent nie przyjmuje pokarmów silnie barwiących typu kawa, coca-cola, mocna herbata, soki owocowe i warzywne. Nie wolno również w tym okresie palić papierosów. Ta biała dieta jest stosowana jeszcze przez dwa kolejne tygodnie po zakończeniu właściwego wybielania. Biała dieta, do której należą takie produkty jak ser biały, kefir, jogurt, maślanka, ryż, ziemniaki, czy makaron, są idealnym produktem odchudzającym i regulującym apetyt. Zawierają przyspieszające metabolizm białko, wapń i witaminy, a także dobre bakterie usprawniające trawienie i działanie układu pokarmowego. Jej stosowanie utrwala efekt kosmetyczny, który osiągnęliśmy. W tym okresie kolor się stabilizuje.
Warto zachować i dbać o nakładki, bowiem można je użyć bardzo często jeszcze raz przy powtórnym wybielaniu. Proces wybielania nakładkowego w odpowiednich odstępach czasowych może być powtarzany kilkakrotnie. Jest to technika czasochłonna i wymagająca dużej samodyscypliny, ale oferuje za to bardzo dobre rezultaty, które mogą się utrzymywać nawet przez 3 lata.

Wybielanie gabinetowe z aktywacją światłem

Jest to metoda wybielania prowadzona w gabinecie pod okiem lekarza specjalisty. W zależności od efektów może być wykonywana jedno, dwu lub rzadziej trzykrotnie. Podobnie jak w metodzie nakładkowej środkiem wybielającym jest nadtlenek karbamidu, ale o znacznie wyższym stężeniu. Przyzębie pacjenta w tej metodzie jest zabezpieczane przy pomocy światłoutwardzalnego koferdamu, który zabezpiecza przed wyciekiem żelu wybielającego poza obszar wybielania. Oczywiście podobnie jak przy metodzie nakładkowej wcześniej przygotowujemy pacjenta do zabiegu, oraz usuwamy dokładnie złogi nazębne.

Cały zabieg jest bardzo szybki i trwa niecałą godzinę. Do gabinetowego wybielania używa się najczęściej lamp halogenowych lub lamp typu LED, które emitują w zależności od rodzaju lampy światło o określonej długości fali. Może być to światło niebieskie o długości fali pomiędzy 480 a 520 nanometrów, albo światło ultrafioletowe. Wpływa to zarówno na efekty wybielania jak i na wrażliwość pozabiegową dziąseł i zębów.

Po zabiegu zaopatrujemy pacjenta w pasty znoszące nadwrażliwość zębów.

Efekt wybielania jest natychmiastowy i utrzymuje się średnio od 6 miesięcy do 2 lat.

Wybielanie endo martwych zębów

Jest to kolejna procedura możliwa do wykonania tylko w gabinecie stomatologicznym. Dedykowana jest zębom, które były leczone endodontycznie i zmieniły swoją barwę. Trzeba wiedzieć, że leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej inwazyjnych metod leczenia w stomatologii. Usuwa, bowiem wszystkie mezynchymalne tkanki z komory i kanałów korzeniowych. Cały aparat naczyniowy odżywiający tkanki twarde zęba zostaje w procesie leczenia wyłuszczony i zastąpiony materiałem uszczelniającym kanały. Wszystkie komórki i ich wypustki w zębinie, które nie zostaną usunięte w trakcie leczenia endodontycznego obumierają. Skutek tego jest taki, że w kolejnych miesiącach i latach dochodzi do zmiany kolory zęba. Ząb ciemnieje. Staje się żółto-szary, czasem wręcz brązowy. Traci również połysk i przezierność dla światła.
W sytuacji, gdy mamy pełny łuk zębowy z zębami naturalnej barwy i doszło do takiego zdarzenia, że należało przeleczyć ząb kanałowo na skutek urazu bądź próchnicy i tenże zmienił kolor, możemy zaproponować pacjentowi endo-wybielanie. Warunkiem powodzenia takiego leczenia jest bardzo szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych. Środek wybielający nie może przedostać się w okolice wierzchołka. Groziłoby to nawet utratą zęba. Stosuje się ten rodzaj wybielania z powodzeniem do rozjaśniania korzeni zębów martwych przed leczeniem protetycznym, szczególnie wtedy, gdy przebijają one przez bardzo cienkie struktury dziąsła brzeżnego.
Cały proces leczenia może trwać nawet kilka tygodni i może być rozłożony na kilka wizyt. Zależy to głównie od stopnia przebarwienia zęba.

FACHOWY STOMATOLOG

Fachowy stomatolog

Białe i zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia i wizerunku każdego człowieka. W naszych przychodniach oferujemy leczenie schorzeń w obrębie jamy zarówno u dzieci jak i dorosłych. Dentysta Bochnia pracujemy na najnowszym sprzęcie, dzięki czemu każdy zabieg jest całkowicie bezbolesny. Na pierwszych wizytach dokładnie badamy stan uzębienia, wykonujemy diagnostykę radiologiczną oraz ustalamy jak będzie przebiegać leczenie zębów. W naszych przychodniach pacjent ma dostęp do najnowocześniejszej diagnostyki radiologicznej oraz zapewniamy supernowoczesny tomograf komputerowy do robienia zdjęć 3D szczęk oraz zatok. Stomatolog Brzesko to wysokiej jakości usługi z zakresu protetyki i chirurgii stomatologicznej, stomatologii zachowawczej, implantologii, endodoncji. W naszej przychodni Brzesko ortodonta nasz pacjent ma zapewnione darmowe badania okresowe i konsultacje. Zobacz sam jak pracuje nasz zespół.