PROTETYKA STOMATOLOGICZNA. PROTEZA ZĘBOWA

Protetyka stomatologiczna – dziedzina odtwórcza stomatologii. Przywraca piękny estetyczny uśmiech, poczucie komfortu i pewność siebie pacjenta.
Te dwa zdania są w zasadzie kwintesencją pojęcia „protetyka stomatologiczna”. Pełna satysfakcja pacjenta jest celem, który stawiamy sobie przystępując do leczenia protetycznego. Staramy się osiągnąć jak najlepszą estetykę naszych prac z jednoczesnym komfortem przy ich używaniu.
W naszych przychodniach stomatologicznych wykonujemy wysokiej jakości protezy zębowe stałe i ruchome, licówki, korony oraz mosty, które gwarantują pacjentom poprawę zdrowia, wyglądu i naturalny uśmiech.

Protetyka stomatologiczna

W przeciągu naszego życia tracimy zęby z różnych powodów. Pomijając stan fizjologiczny, kiedy wymieniają się zęby mleczne na stałe w okresie naszej młodości, ilość zębów w jamie ustnej u wielu z nas powoli się zmniejsza. Główną przyczyną utraty zębów jest próchnica, ale są i inne takie jak: urazy, paradontopatia, choroby układowe np: cukrzyca, choroby tkanki łącznej, nowotwory.
Niepełne uzębienie znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie i wygląda nieestetycznie, wpływając zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie pacjenta. Może prowadzić zarówno do schorzeń miejscowych jak i ogólnych. Wpływa na nasze relacje z otoczeniem w pracy i w domu. Ma duże znaczenie na to jak postrzegają nas koledzy, przyjaciele, szef w pracy. Polecam artykuły o wpływie braków zębowych na nasze zdrowie i zmianach, jakie wywołują w obrębie twarzy i jamy ustnej.

Protezy zębowe

Protezy akrylowe to jedne z najtańszych metod uzupełnia braków w uzębieniu. Są uzupełnieniami ruchomymi odtwarzającymi braki zarówno częściowe, jak i całkowite. Wykonane z wysokiej jakości tworzywa akrylowego z powodzeniem na kilka lat pomagają zastąpić naturalne uzębienie pacjenta.

Protezy szkieletowe. Gdy pacjent posiada część własnych zębów mamy na tyle komfortową sytuację, że możemy wtedy zaproponować inne rozwiązanie w postaci protezy szkieletowej. Ma ona wiele plusów : jest mała ,szybka w adaptacji, nie powoduje odleżyn, nie zaburza czucia smaku temperatury, jest trwała, jeżeli połączona jest z koronami lub mostami za pomocą zatrzasków ( jak w ubraniu) wtedy w ogóle nie widać, że mamy w ustach protezę. Jest to najwygodniejszy typ protezy ruchomej.

Mosty protetyczne. Przy brakach odcinkowych po usunięciu pojedynczych zębów z łuku istnieją sposoby wstawienia brakujących zębów na stałe. Polecamy w takich przypadkach mosty. Przywracamy dzięki nim nie tylko funkcje, ale i estetykę. Modelowanie i dobór porcelany sprawia, że nie ma różnicy między naturalnymi a sztucznymi zębami. Są to konstrukcje całe pokryte porcelaną lub pełnoceramiczne idealnie odwzorowujące kształt i kolor utraconych zębów. Dodatkowym plusem jest długa żywotność 20-25 lat i bardzo szybka adaptacja.

Korony porcelanowe czy korony pełnoceramiczneKorona porcelanowa odtwarza zniszczoną strukturę szkliwa pojedynczego zęba. Zbudowana jest z metalowej czapeczki, na którą nałożona jest warstwowo cienka warstwa porcelany.
Korona pełnoceramiczna jest pochewką z czystej porcelany albo porcelany napalonej na cyrkonie. Jest na dzień dzisiejszy najwierniejszym i najpiękniejszym odwzorowaniem naturalnego szkliwa. W przypadkach zniszczenia, lub złamania własnego zęba, jeżeli zdecydujemy się na jej użycie otrzymamy efekt kosmetyczny gwarantujący pełne zadowolenie pacjenta.

Zakres usług protetycznych

 • korony porcelanowe na metalu
 • korony porcelanowe na cyrkonie
 • mosty porcelanowe
 • mosty pełnoceramiczne
 • wkłady koronowo-korzeniowe
 • protezy akrylowe całkowite i częściowe
 • protezy natychmiastowe
 • protezy szkieletowe
 • protezy szkieletowe z systemem zatrzasków i zasuw
 • ekspresowe reperacje protez
 • szyny relaksacyjne

Protetyka stomatologiczna jako dziedzina jest formą sztuki. Podobnie jak jubilerstwo wymaga swoistego kunsztu, olbrzymiej cierpliwości i niezwykłej precyzji na wszystkich etapach powstawania i osadzania pracy protetycznej. Efekt końcowy potrafi jednak zachwycić tak pacjenta jak i lekarza.

Podobne tematy :

PROTEZA ZĘBOWA. USUNIĘTE ZĘBY. JAKĄ PROTEZĘ WYBRAĆ

Usunięte zęby. Jaką protezę wybrać

Proteza zębowa. Wiele osób, które utraciły zęby stoi przed dylematem, co zrobić, jak wybrać odpowiednie uzupełnienie. Postaram się państwu doradzić. Czytaj dalej

PROTEZY AKRYLOWE CAŁKOWITE I CZĘŚCIOWE. WYMIANA

Protezy akrylowe całkowite i częściowe

Proteza akrylowa całkowita i częściowa są to protezy ruchome. Mówimy o nich protezy osiadające. Nie posiadają podparć, spoczywają tylko na śluzówce. Czytaj dalej

PROTEZA SZKIELETOWA

PROTEZA SZKIELETOWA

Proteza szkieletowa jest protezą ruchomą nieosiadającą. Oznacza to, że pacjent wyjmuje ją z jamy ustnej. Nie jest montowana na stałe. Ze względu na obecność specjalnych podparć nie osiada na śluzówce. Przenosi sporą część obciążeń zgryzowych na własne zęby pacjenta. Czytaj dalej

PROTEZA HIGIENA. JAK DBAĆ O PROTEZĘ

Proteza higiena

W tym artykule znajdziecie państwo w punktach przedstawione najważniejsze zalecenia odnośnie higieny, mycia , stosowania środków do odkażania i dezynfekcji ruchomych protez zębowych. Pomogą dopasować procedurę mycia protez do indywidualnych potrzeb każdego z was. Czytaj dalej

PROTEZA AKRYLOWA CZĘŚCIOWA – WSKAZANIA

Jest to tak zwana proteza osiadająca. Oznacza to, że siły żucia, zwarcia przenoszone są bezpośrednio i tylko na śluzówkę. Fakt ten w połączeniu z jej budową ograniczają czas użytkowania jej w jamie ustnej.
Przyjmuje się, że proteza akrylowa częściowa jest proteza tymczasową. Czas użytkowania do 6 m-cy. Takie są zalecenia, natomiast pacjenci użytkują takie protezy ze względów ekonomicznych nieraz wiele lat.
Wykonujemy ją na okres przejściowy do momentu wykonania uzupełnienia stałego, wprowadzenia implantu, lub u osób z paradontopatią i wskazaniem do ekstrakcji zębów osiągnięciem całkowitego bezzębia.

SPADA PROTEZA CO ZROBIĆ ?

Spada proteza co zrobić ?

Najczęściej dotyka to pacjentów z bezzębiem całkowitym. Protez górna, ale znacznie częściej dolna nie leży stabilnie na śluzówce. Spada, przesuwa się. Co możemy zrobić? Czytaj dalej

PROTEZA GNIECIE CO ZROBIĆ ?

Najlepiej udać się do swojego lekarza stomatologa celem kontroli zarówno protezy, jak i tkanek w okolicy, których występuje drażnienie.  W domu protezę należy dokładnie oczyścić. Doraźnie można zastosować preparat na śluzówki i tu poleciłbym Solkoseryl pastę stomatologiczną.

CO ZROBIĆ PO USUNIĘCIU ZĘBA

Wiele zależy od sytuacji w jamie ustnej. Mamy kilka możliwości:

 • Jeśli posiadamy protezę ruchomą możemy natychmiastowo usunąć zęba i przy współudziale pracowni protetycznej zęba do protezy dostawić. Po zakończeniu procesu gojenia protezę w odcinku braku należy dodatkowo podścielić.
  Możemy to zrobić również dwuetapowo. Najpierw usuwamy zęba a po 4-6 tygodniach u swojego stomatologa dokonujemy dostawienia zęba do protezy.
 • Gdy nie posiadamy protezy ruchomej możemy po wygojeniu na stałe dostawić zęba na zębach sąsiednich w postaci mostu protetycznego.
 • Kolejna możliwość to wprowadzenie w miejsce usuwanego zęba implantu tytanowego – implantacja.

Tu mamy również dwie możliwości. Albo wykonujemy zabieg jednoczasowo i wprowadzamy natychmiast implant, a po okresie osteointergracji koronę protetyczną, albo odraczamy w czasie i po 6-10 tygodniach wprowadzamy implant, a potem po kolejnych 6-10 tygodniach koronę protetyczną.

PODŚCIELENIE PROTEZY

W skrócie jest to uszczelnienie i wtórne dopasowanie protezy do podłoża protetycznego. Wykonuje się go wtedy, gdy doszło do zmian zanikowych w obrębie obszaru, który obejmuje proteza. Można wykonać go bezpośrednio w gabinecie lub pośrednio w laboratorium protetycznym. Zaznaczyć należy, ze jest to zabieg, który czasowo przywraca utracone funkcje protezy.

KORONA ZĘBA PROTETYCZNA

Korona protetyczna

Jest to podobnie jak most uzupełnienie protetyczne stałe, odbudowujące zniszczoną koronę kliniczną zęba. Korony tak jak mosty osadza się na stałe na zębach własnych pacjenta. Nie są wyciągane. Czytaj dalej

KORONA PEŁNOCERAMICZNA CZY KORONA PORCELANOWA CO WYBRAĆ ?

Korona porcelanowa czy ceramiczna

Po złamaniu zęba, bądź jego zniszczeniu, kiedy w pierwszym momencie wydaje się, że nic gorszego nie mogło się już zdarzyć, udajemy się czym prędzej do stomatologa licząc, że może nie będzie trzeba zęba usuwać. Nowoczesna stomatologia i protetyka dają możliwość odbudowy uszkodzonych tkanek i powrotu, jeśli chodzi o estetykę do stanu pierwotnego, a nawet lepszego. Korona porcelanowa, korona porcelanowa na cyrkonie czy korona pełnoceramiczna? Która korona będzie najlepsza, najładniejsza i najtrwalsza a także przystępna cenowo? Czytaj dalej

CZY KORONA PROTETYCZNA JEST SZKODLIWA DLA ZĘBA?

Przypuszczam, że chodzi tu o fakt, iż w trakcie przygotowania do wykonania i osadzenia korony dochodzi do preparacji tkanek zęba, jego oszlifowania. I tak to prawda, ma to miejsce.  Pamiętajmy jednak, że koronę protetyczną planujemy i wykonujemy z konkretnych klinicznych wskazań dla zęba takich jak np.: zniszczenie próchnicowe, złamanie, osłabienie po leczeniu kanałowym, znaczna zmiana barwy zęba.
Nie mamy wiec tu do czynienia ze zdrowym, mechanicznie wytrzymałym i estetycznie wyglądającym zębem. Wręcz przeciwnie.
Korona protetyczna wzmacnia mechanicznie zęba, chroni przed próchnicą wielokrotnie lepiej, niż jakiekolwiek wypełnienie, oraz przywraca naturalny wygląd. Wyjątkowe pod tym względem są  korony pełnoceramiczne i porcelanowe na cyrkonie, które dają efekt jakbyśmy nałożyli całkiem nowe szkliwo na powierzchnię zęba.

MOST PORCELANOWY. NA CYRKONIE. PEŁNOCERAMICZNY

Most protetyczny

Most porcelanowy – most protetyczny jest to uzupełnienie brakujących zębów. Uzupełnienie bardzo wygodne, bowiem montowane jest na stałe na własnych zębach. Nie wymaga jak w przypadku typowej protezy wyciągania z jamy ustnej.  Most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby. Czytaj dalej

KORONY I MOSTY. PRAWIDŁOWA HIGIENA KORON I MOSTÓW

 

Korony i mosty higiena

Korony i mosty protetyczne. Istniejące w jamie ustnej uzupełnienia protetyczne stałe wymagają specjalnego postępowania i metody oczyszczania podczas codziennej toalety jamy ustnej. Usuwanie złogów samą tylko tradycyjną szczoteczką jest niewystarczające. W zależności od jakości naszego szczotkowania jesteśmy w stanie usunąć od 40-70 % płytki bakteryjnej pokrywającej nasze zęby. Korony i mosty myte tylko szczoteczką do zębów nie są oczyszczane także w pełnym zakresie. Czytaj dalej

SZCZOTECZKA JEDNOPĘCZKOWA – HIGIENA MOSTÓW

Szczoteczka jednopęczkowa

Szczoteczka jednopęczkowa jest to kolejna pomoc w higienizacji jamy ustnej. Dociera tam gdzie nie dociera szczoteczka, oraz nitka stomatologiczna. Oczyszczamy nią przestrzenie międzyzębowe, oraz kieszonki dziąsłowe. Stosowana przy leczeniu i profilaktyce paradontopatii. Idealna przy higienie mostów. Czytaj dalej

KORONA MOST PROTETYCZNY CZAS UŻYTKOWANIA

Trudno jest jednoznacznie to określić. Nie powiemy nigdy, że 5, 10, 15 lat i dość.
Mamy doświadczenia, że prace protetyczne stałe, jak korony i mosty protetyczne były użytkowane w jamie ustnej 30 i więcej lat. Naturalnie stan zarówno ich, jak i zębów filarowych często pozostawiał wiele do życzenia, co nie zmienia jednak faktu, że jest to bardzo długi okres.
Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę, że kilkadziesiąt lat wstecz poziom techniki laboratoryjnej, wykonawstwa i klinicznego przygotowania i osadzenia koron był jakościowo dużo niżej niż w dzisiejszych czasach. Jest wiec duże prawdopodobieństwo, że obecnie przez ciągły wzrost jakości prac protetycznych będziemy się cieszyć nimi wiele lat.
Jest jednak druga strona medalu. Mamy wobec swoich zębów konkretne obowiązki. Jama ustna i jej elementy są bowiem układem mechanicznym, jak silnik w samochodzie. Aby prawidłowo funkcjonował muszą być sprawne i zsynchronizowane wszystkie elementy tego układu. Jeśli jeden z nich zawodzi, uszkodzeniom zaczynają ulęgać pozostałe, co skraca czas użytkowania całości.
Dlatego też pacjenci mający pełne łuki zębowe, dbający o ich ciągłość, ze zdrowym przyzębiem, bez szkodliwych nawyków, prawidłową higieną mogą liczyć na to, że swoje zęby zachowają do późnej starości.