PROTETYKA

Zakres usług

 • korony porcelanowe na metalu
 • korony porcelanowe na cyrkonie
 • mosty porcelanowe
 • mosty pełnoceramiczne
 • wkłady koronowo-korzeniowe
 • protezy akrylowe całkowite i częściowe
 • protezy natychmiastowe
 • protezy szkieletowe
 • protezy szkieletowe z systemem zatrzasków i zasuw
 • ekspresowe reperacje protez
 • szyny relaksacyjne

Protetyka stomatologiczna – szansa na powrót do normalności

W przeciągu naszego życia tracimy zęby z różnych powodów. Pomijając stan fizjologiczny, kiedy wymieniają się zęby mleczne na stałe w okresie naszej młodości, ilość zębów w jamie ustnej u wielu z nas powoli się zmniejsza. Główną przyczyną utraty zębów jest próchnica, ale są i inne takie jak: urazy, paradontopatia, choroby układowe np: cukrzyca, choroby tkanki łącznej, nowotwory.

Niepełne uzębienie znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie i wygląda nieestetycznie, wpływając zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie pacjenta. Na szczęście protetyka stomatologiczna i lekarz stomatolog, mogą przywrócić Państwu zdrowy i naturalny uśmiech.

Protezy zębów to jedne z najtańszych metod uzupełnia braków w uzębieniu. W naszych gabinetach stomatologicznych wykonujemy wysokiej jakości protezy zębowe stałe i ruchome, licówki, korony oraz mosty, które gwarantują pacjentom poprawę zdrowia, wyglądu i naturalny uśmiech. Wszystkie usługi stomatologiczne przeprowadzamy w komfortowej i przyjaznej atmosferze. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin.

Nie zawsze drodzy Państwo w naszej jamie ustnej  jest na tyle zębów, aby można było na stałe osadzić zęby w postaci mostów. Możemy wtedy zaproponować inne rozwiązanie w postaci protezy szkieletowej. Ma ona wiele plusów : jest mała ,szybka w adaptacji, nie powoduje odleżyn, nie zaburza czucia smaku temperatury, jest trwała, jeżeli połączona jest z koronami lub mostami za pomocą zatrzasków ( jak w ubraniu) wtedy w ogóle nie widać, że mamy w ustach protezę. Jest to najwygodniejszy typ protezy ruchomej.

Jeżeli znaleźliście się Państwo w sytuacji, że usunięto wam zęba albo dwa, albo kilka- możemy wam pomóc. Istnieją sposoby wstawienia brakujących zębów tak, że nie będzie różnicy między naturalnymi sztucznymi. Polecamy w takich przypadkach mosty. Są to konstrukcje całe pokryte porcelaną idealnie odwzorowujące kształt i kolor utraconych zębów. Dodatkowym plusem jest długa żywotność 20-25 lat i bardzo szybka adaptacja.

Wespół z protezą szkieletową osadzoną na zatrzaskach mogą dać obraz naturalnych białych zębów.

Korona pełnoceramiczna jest pochewką z czystej porcelany. Jest na dzień dzisiejszy najwierniejszym i najpiękniejszym odwzorowaniem naturalnego szkliwa. W przypadkach zniszczenia, lub złamania własnego zęba, jeżeli zdecydujemy się na jej użycie otrzymamy efekt kosmetyczny gwarantujący pełne zadowolenie pacjenta.

Proteza akrylanowa jest najprostszym typem protezy. Jest protezą ruchomą stosowaną wszędzie tam gdzie nie ma już zębów, bądź te co jeszcze są nie zostaną w buzi na długo. Mimo swoich wad pozwala osobie noszącej czuć się swobodnie , w miarę normalnie jeść, ładnie uśmiechać , spotykać się i rozmawiać z innymi ludźmi.

Drodzy pacjenci- apel do was ! Nie dopuśćcie nigdy do sytuacji, abyście musieli ją nosić !Ta proteza to ostateczność !

CO ILE LAT NALEŻY ZMIENIĆ PROTEZĘ I DLACZEGO?

Nic nie jest wieczne i jeśli chodzi o protezy ruchome, czyli te, które mają możliwość wyciągania przez nas z jamy ustnej , to średnio zmieniamy protezy co 5 lat.
Taki zresztą okres użytkowania dla pacjentów przewiduje również NFZ.

Okres 5 lat wynika ze struktury materiału, z którego protezy akrylanowe są wykonane. Akryl materiał podstawowy jest, bowiem porowaty i akumuluje resztki pokarmowe, grzyby, bakterie, złogi mineralne. W mikroporach protezy przez wiele lat odkładają się złogi, które zaczynają żyć własnym życiem. Na posiewach wykonanych na bazie pobranych próbek z fragmentów płyty protezy otrzymujemy cale kolonie patogennych bakterii i grzybów łącznie z candida albicans.
Patogeny te powodują przewlekły często trudny do wyleczenia przewlekły stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej. Stanowią źródło choroby odogniskowej. Cadydoza jamy ustnej jest zaliczana do stanów przedrakowych.

Nie bez znaczenia jest również estetyka samej protezy. Materiał akrylowy zaraz po oddaniu jest lekko przezierny, lśniący, różowy. Po latach staje się matowy, różowo-żółty, czy różowo-brązowy. Oczywiście skrajna zmiana barwy ma miejsce u osób, które nie dbają o protezy i higienę. Albo u osób palących, spożywających duże ilości kawy, mocnej herbaty itd.

Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za wymianą z powodu złogów jest pojawiający się fetor ex ore, czyli nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust podczas mówienia.

Z akrylu wykonane są również zęby w protezach. Starannie dobrane kształtem i kolorem na początku użytkowania idealnie imitują nasze prawdziwe uzębienie. Zmienia się to oczywiście z czasem. Podobnie tracą połysk i kolor. Ulegają również starciu, ponieważ są wykonane z materiału znacznie bardziej miękkiego niż szkliwo naturalnych zębów.

 

JAK CZYŚCIĆ PROTEZĘ I CZYM JĄ PIELEGNOWAĆ ?

Poniżej znajdziecie państwo w punktach przedstawione najważniejsze zalecenia odnośnie higieny, mycia , stosowania środków do odkażania i dezynfekcji ruchomych protez zębowych. Pomogą dopasować procedurę mycia protez do indywidualnych potrzeb każdego z was.

 • Protezę myjemy co najmniej 2 razy dziennie. Najlepiej jednak jest umyć protezę po każdym posiłku.
 • Do mycia służy specjalna szczoteczka do protez. Szczoteczka ta posiada dwie główki o różnym kształcie włosia.
 • Czas mycia protezy wynosi średnio ok 3 min.
 • Należy dokładnie oczyścić całą powierzchnię. Szczególnie dokładnie myjemy powierzchnię dośluzówkową i okolice zębów
 • W zastępstwie możemy użyć szczoteczki do mycia rąk lub zwykłej szczoteczki do zębów z miękkim włosiem.
 • Jeżeli nie mamy pod ręką szczoteczki przemywamy powierzchnie protezy bieżącą lekko ciepłą wodą.
 • Do czyszczenia powierzchni protezy najlepiej stosować płyn do mycia naczyń lub zwykle mydło na zmianę z pastą do zębów. Po wymyciu należy dobrze protezę pod bieżącą letnią wodą wypłukać.
 • Nie stosujemy do czyszczenia samej pasty do zębów. Szczególnie pasty z dużą zawartością środków ściernych. Powoduje to zmatowienie powierzchni protezy i sprzyja odkładaniu się osadu.
 • Niektóre firmy (np. Protefix, Corega) oferują tabletki lub proszki do oczyszczania ruchomych protez zębowych. Można je stosować jak najbardziej, ale polecam to robić co kilka dni.
 • Protezy nie przechowujemy w nocy w szklance z wodą. Po umyciu najlepiej jest odłożyć w suche miejsce. Takie postepowanie zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, szczególnie grzybów z rodziny candida i w następstwie zapaleniom błony śluzowej.
 • Jeśli wyciągniemy protezę na kilka godzin dziennie pozwalamy odpocząć błonie śluzowej. Poprawia to jej stan i zapobiega stanom zapalnym.
 • W trakcie mycia protezy bardzo polecam przepłukanie jamy ustnej płukanką z chloheksydyną ( np. Eludril, Corsodyl). Łagodzą stany zapalne śluzówki i przyzębia. Zmniejszają ilość bakterii w jamie ustnej i zapobiegają ich namnażaniu.
 • Mniej więcej co dwa tygodnie polecam zanurzenie protezy na kilka godzin w roztworze wody utlenionej. Podajemy łyżkę wody utlenionej na szklankę chłodnej przegotowanej wody i w takich warunkach pozostawiamy protezy.
 • Podobne odkażanie wykonujemy codziennie gdy mamy u siebie do czynienia z opryszczką, aftami, czy stanami zapalnymi gardła.
 • Wszystkie osady w postaci kamienia muszą być regularnie usuwane. Nie wykonujemy tego na własną rękę. Twardy osad powinien zostać usunięty przez specjalistę.
 • Osoby, które mają problemy z oczyszczaniem protez mogą posłużyć się ultradźwiękową lub soniczną myjką do protez, która jest dostępna w specjalistycznych sklepach.
 • Protezy nie wolno na własną rękę naprawiać. Nie wolno stosować klejów cjanoakrylowych tzw. „kropelek”. Mają one działanie toksyczne na śluzówkę i cały organizm.
 • Proteza powinna być wymieniana co 5 lat.

Jaką wybrać protezę?

 

Dla wielu osób, które utraciły zęby i stoją przed dylematem, co należy zrobić, może być problemem wybór odpowiedniego uzupełnienia.

Optymalnym rozwiązaniem jest zawsze leczenie wielospecjalistyczne, gdy podchodzimy do sprawy całościowo. Lekarz stomatolog prowadzący nakreśla plan leczenia. Pacjent go akceptuje. Zostaje wykonana pełna diagnostyka radiologiczna. W zależności od potrzeby endodonta leczy kanałowo i wzmacnia zęby. Chirurg stomatologiczny koryguje i usuwa zmienione zapalnie tkanki. Periodontolog monitoruje i leczy przyzębie. Ortodonta koryguje łuki zębowe i poprawia warunki zwarciowo artykulacyjne, a implantolog wprowadza wszczepy w miejsce brakujących zębów. Nie wspomnę tu o wyleczeniu z próchnicy wszystkich zębów, które jest podstawowym warunkiem powodzenia całego leczenia.
Życie koryguje wszystkie plany 😉

Pojęcie protez zębowych jest dość szerokie. Rozumiemy pod nim odbudowę, czy wstawienie pojedynczego zęba z jednej strony, a drugiej skrajnie uzupełnienie braku wszystkich utraconych zębów. Pośrodku mamy całą kombinację braków zębowych i różne możliwości ich uzupełnienia.

 •  Ukruszona, zniszczona korona zęba. W zależności od rodzaju ubytku może być odbudowana, na kilka sposobów. Najtańsze i najszybsza jest odbudowa zachowawcza w postaci wypełnienia kompozytowego. Nie zawsze jest ona jednak wskazana ze względów mechanicznych. W takich wypadkach możemy zastosować odbudowę protetyczną w postaci wkładów koronowych, lub koronowo-korzeniowych. W części wargowej możemy posłużyć się licówkami.

  Przy znacznym zniszczeniu zęba możemy zaplanować koronę protetyczną. Chroni ona wówczas wszystkie powierzchnie zęba. Nierzadko wskazane jest szczególnie przy zębach leczonych endodontycznie wzmocnienie korony zęba dodatkowo wkładem koronowo-korzeniowym.

 •  Zniszczone ukruszone sąsiadujące zęby. Podobnie jak w przypadku pojedynczego zęba, po odpowiednim wzmocnieniu korony klinicznej, przy prawidłowych kontaktach zwarciowo artykulacyjnych możemy zaplanować solowe korony protetyczne na poszczególne leczone zęby. Gdy jednak warunki zwarciowe odbiegają od ideału, a tak jest bardzo często, możemy wykonać korony protetyczne zblokowane. Są one ze sobą połączone. Mechanicznie znacznie bardziej wzmacniają zęba niż pojedyncza korona. Można ten układ porównać do modelu z gałązkami. Jeśli próbujemy złamać jedną łatwo sobie poradzimy. Gdy chcemy zrobić to naraz z dwom lub trzema jest to znacznie trudniejsze. Podobnie jest z zębami. Gdy mamy do czynienia z bardzo słabymi mechanicznie zębami, do tego niekorzystnymi warunkami zwarciowymi i artykulacyjnymi niezbędne staje się ich wzajemne łączenie.

   

 • Usunięty ząb lub zęby i powstała luka w łuku zębowym. Zawsze, o ile jest to możliwe staramy się zaplanować uzupełnienie protetyczne stałe. To znaczy takie, które jest niewyciągane z jamy ustnej i zostało na stałe zacementowane. Mamy, więc tutaj dwie możliwości. Most protetyczny i implant zębowy, bądź implanty, jeśli brakuje kilku zębów. Oczywiście implanty są tylko filarami i one docelowo też zostają pokryte koronami mostu protetycznego.

  Znacznie rzadziej stosuje się mikroprotezy ruchome, czyli takie, które uzupełniają pojedyncze braki zębowe i ze względu na swoją konstrukcję są wyciągane z jamy ustnej przez pacjenta. Mają one bardzo mało zalet i sporo wad. Stosuje się je, jako uzupełnienia czasowe. Maksymalnie do 6 miesięcy.

 • W danej szczęce brakuje wielu zębów i braki są różnie rozmieszczone. Tutaj oprócz wspomnianych wyżej implantów i mostów protetycznych zastosowanie mają protezy częściowe. Protezy częściowe są uzupełnieniami ruchomymi. Protezy szkieletowe , bo o nich mowa one być zaprojektowane razem z mostami bądź koronami i dzięki specjalnym połączeniom funkcjonować jak jedno uzupełnienie. Bardzo dobre uzupełnie zarówno solowe jak i łączone z pracami stałymi.

  Funkcjonują w obiegu protezy częściowe akrylanowe ze względu na niską cenę. My je traktujemy podobnie jak mikroprotezy, jako uzupełnienia czasowe lub przejściowe, gdy jesteśmy zmuszeni u pacjenta usunąć wszystkie zęby i uzyskać pełne bezzębie.

 • Całkowite bezzębie. Nie ma już ani jednego zęba. Podstawowym rozwiązaniem jest proteza akrylanowa całkowita. Jest to uzupełnienie ruchome, wyciągane przez pacjenta z jamy ustnej.
  Wydawać by się mogło, że na tym nasze możliwości się kończą, ale tak nie jest. Proteza może doskonale współpracować z implantami. Stabilizują one protezę, zapewniają, że nie spada.

  Implanty. Jeśli jest ich wszczepionych odpowiednio dużo 5,6,7 szt. możemy zaplanować odbudowę stałą. Podobnie jak w przypadku braków pojedynczych zębów odbudowujemy łuk zębowy montując na implantach mosty protetyczne.

  W skrócie opisałem podstawowe metody leczenia. Naturalnie stosuje się bardzo wiele ich modyfikacji, Podobnie jak i materiałów, których w trakcie leczenia używamy.

Proteza częściowa akrylanowa – wskazania

Jest to tak zwana proteza osiadająca. Oznacza to, że siły żucia, zwarcia przenoszone są bezpośrednio i tylko na śluzówkę. Fakt ten w połączeniu z jej budową ograniczają czas użytkowania jej w jamie ustnej.
Przyjmuje się, że jest to proteza tymczasowa. Czas użytkowania do 6 m-cy do momentu: wykonania uzupełnienia stałego, wprowadzenia implantu, lub u osób z paradontopatią i wskazaniem do ekstrakcji zębów osiągnięciem całkowitego bezzębia.

Co zrobić gdy spada proteza?

Najczęściej dotyka to pacjentów z bezzębiem całkowitym. Protez górna, ale znacznie częściej dolna nie leży stabilnie na śluzówce. Spada, przesuwa się. Co możemy zrobić:

 • zastosować jeden z preparatów dostępnych w aptekach do stabilizacji protez
 • w przypadku starej protezy wykonać nową
 • jeśli posiadamy własne zęby zmieniamy akrylanową na protezę szkieletową
 • wprowadzamy implanty – mocujemy protezę do kości poprzez wszczepy

Przed zastosowaniem kleju do protez należy dokładnie protezę wyczyścić. Preparat nanosimy punktowo na powierzchnię dośluzówkową protezy i delikatnie dociskamy.

Muszę usunąć zęba – co zrobić?

Wiele zależy od sytuacji w jamie ustnej. Mamy kilka możliwości:

 • Jeśli posiadamy protezę ruchomą możemy natychmiastowo usunąć zęba i przy współudziale pracowni protetycznej zęba do protezy dostawić. Po zakończeniu procesu gojenia protezę w odcinku braku należy dodatkowo podścielić.
  Możemy to zrobić również dwuetapowo. Najpierw usuwamy zęba a po 4-6 tygodniach u swojego stomatologa dokonujemy dostawienia zęba do protezy.
 • Gdy nie posiadamy protezy ruchomej możemy po wygojeniu na stałe dostawić zęba na zębach sąsiednich w postaci mostu.
 • Kolejna możliwość to wprowadzenie w miejsce usuwanego zęba implantu- implantacja.

Tu mamy również dwie możliwości. Albo wykonujemy zabieg jednoczasowo i wprowadzamy natychmiast implant, a po okresie osteointergracji koronę protetyczną, albo odraczamy w czasie i po 6-10 tygodniach wprowadzamy implant, a potem po kolejnych 6-10 tygodniach koronę protetyczną.

Proteza gniecie – co zrobić?

Najlepiej udać się do swojego lekarza stomatologa celem kontroli zarówno protezy, jak i tkanek w okolicy, których występuje drażnienie.  W domu protezę należy dokładnie oczyścić. Doraźnie można zastosować preparat na śluzówki i tu poleciłbym Solkoseryl pastę stomatologiczną.

Jakie mamy typy protez?

Mamy dwa typy protez zębowych. Ruchome i stałe. Ruchome to te, które możemy sami wyciągnąć i włożyć do jamy ustnej. Stałe z kolei są jak sama nazwa wskazuje na stale osadzone na podłożu protetycznym i nie wyciągamy ich z jamy ustnej. Może być trzeci typ – mieszany, kiedy mamy połączenie dwóch pierwszych.

Podścielenie protezy – co to jest?

W skrócie jest to uszczelnienie i wtórne dopasowanie protezy do podłoża protetycznego. Wykonuje się go wtedy, gdy doszło do zmian zanikowych w obrębie obszaru, który obejmuje proteza. Można wykonać go bezpośrednio w gabinecie lub pośrednio w laboratorium protetycznym. Zaznaczyć należy, ze jest to zabieg, który czasowo przywraca utracone funkcje protezy.

Most protetyczny co to jest?

Jest to uzupełnienie protetyczne brakujących zębów. Uzupełnienie bardzo wygodne, bowiem montowane jest na stałe na własnych zębach. Nie wymaga jak w przypadku typowej protezy wyciągania z jamy ustnej. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby.

Most protetyczny może być wykonany ze stopów metali i licowany akrylem (most tymczasowy), kompozytem oraz ceramiką. Wykonuje się także mosty ceramiczne łączone włóknem szklanym oraz mosty na podbudowie cyrkonowej, licowane ceramiką.

Informacje na temat użytkowania mostów i zachowania higieny znajdziecie państwo na naszej stronie opinie-porady.

Korona protetyczna co to jest?

Jest to podobnie jak most uzupełnienie protetyczne stałe, odbudowujące zniszczoną koronę kliniczną zęba. Korony tak jak mosty osadza się na stałe na zębach własnych pacjenta. Nie są wyciągane. Mogą być wykonane na podbudowie metalowej ze stopów metali, metali półszlachetnych, szlachetnych typu złoto. Licowane są kompozytem, porcelaną.

Podbudowa może być także ceramiczna z tlenku cyrkonu (czapeczka) licowana porcelaną. Jest to typ korony bez metalowej, tzw. korona pełnoceramiczna.

Informacje na temat użytkowania koron i zachowania higieny znajdziecie państwo na naszej stronie opinie-porady.

Jak długo może służyć korona, most protetyczny?

Trudno jest jednoznacznie to określić. Nie powiemy nigdy, że 5, 10, 15 lat i dość.
Mamy doświadczenia, że prace protetyczne stałe, jak korony i mosty były użytkowane w jamie ustnej 30 i więcej lat. Naturalnie stan zarówno ich, jak i zębów filarowych często pozostawiał wiele do życzenia, co nie zmienia jednak faktu, że jest to bardzo długi okres.
Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę, że kilkadziesiąt lat wstecz poziom techniki laboratoryjnej, wykonawstwa i klinicznego przygotowania i osadzenia koron był jakościowo dużo niżej niż w dzisiejszych czasach. Jest wiec duże prawdopodobieństwo, że obecnie przez ciągły wzrost jakości prac protetycznych będziemy się cieszyć nimi wiele lat.
Jest jednak druga strona medalu. Mamy wobec swoich zębów konkretne obowiązki. Jama ustna i jej elementy są bowiem układem mechanicznym, jak silnik w samochodzie. Aby prawidłowo funkcjonował muszą być sprawne i zsynchronizowane wszystkie elementy tego układu. Jeśli jeden z nich zawodzi, uszkodzeniom zaczynają ulęgać pozostałe, co skraca czas użytkowania całości.
Dlatego też pacjenci mający pełne łuki zębowe, dbający o ich ciągłość, ze zdrowym przyzębiem, bez szkodliwych nawyków, prawidłową higiena mogą liczyć na to, że swoje zęby zachowają do późnej starości.

Czy korona protetyczna jest szkodliwa dla zęba?

Przypuszczam, że chodzi tu o fakt, iż w trakcie przygotowania do wykonania i osadzenia korony dochodzi do preparacji tkanek zęba, jego oszlifowania. I tak to prawda, ma to miejsce.  Pamiętajmy jednak, że koronę planujemy i wykonujemy z konkretnych klinicznych wskazań dla zęba takich jak np.: zniszczenie próchnicowe, złamanie, osłabienie po leczeniu kanałowym, znaczna zmiana barwy zęba.
Nie mamy wiec tu do czynienia ze zdrowym, mechanicznie wytrzymałym i estetycznie wyglądającym zębem. Wręcz przeciwnie.
Korona protetyczna wzmacnia mechanicznie zęba, chroni przed próchnicą wielokrotnie lepiej, niż jakiekolwiek wypełnienie, oraz przywraca naturalny wygląd. Szczególnie według mnie, korony pełnoceramiczne, które dają efekt jakbyśmy nałożyli całkiem nowe szkliwo na powierzchnię zęba.

Korona pełnoceramiczna czy porcelanowa na metalu – co wybrać?

Po złamaniu zęba, bądź jego zniszczeniu, kiedy w pierwszym momencie wydaje się, że nic gorszego nie mogło się już zdarzyć, udajemy się czym prędzej do stomatologa licząc, że może nie będzie trzeba zęba usuwać. Nowoczesna stomatologia i protetyka dają możliwość odbudowy uszkodzonych tkanek i powrotu, jeśli chodzi o estetykę do stanu pierwotnego, a nawet lepszego.
Stomatolog planuje leczenie i proponuje nam wtedy rodzaj korony protetycznej. Korona pełnoceramiczna, czy porcelanowa na metalu?

Wbrew pozorom jest to bardzo ważne pytanie. Dlatego, że tego wyboru dokonujemy na kilkanaście do kilkudziesięciu lat, Tyle bowiem są w stanie wytrzymać w jamie ustnej korony protetyczne. To jak będziemy wyglądać i jak będziemy się czuli po zakończeniu leczenia protetycznego może zależeć właśnie od wyboru rodzaju korony.

Jeśli zaczynamy porównywać, to trzeba powiedzieć, że mają obie podobną trwałość. Korona pełnoceramiczna jest jednak nowszym typem uzupełnienia protetycznego. Ma więcej zalet od koron na czapeczce metalowej.Stworzona na podbudowie cyrkonowej odbija i przepuszcza światło, jak naturalne zęby.

Efekt jest taki jakbyśmy nigdy nie zlecali dentyście leczenia takiego zęba. Jakby próchnica, ani uraz go nie dotknęły. Cyrkon jest materiałem ceramicznym, który ma wytrzymałość metalu, a jedocześnie w znacznie mniejszym stopniu przyciąga osad nazębny, co zwiększa higienę w jamie ustnej i zmniejsza ryzyko zapaleń przyzębia. Nawet biorąc pod uwagę, że z wiekiem dochodzi do wędrówki dziąsła i obnażenia korzenia porcelana na cyrkonie zachowuje swoją estetykę.
Korony na podbudowie metalowej, niezależnie czy będzie to chrom/kobalt, srebro/ pallad, czy złoto mogą w części przyszyjkowej powodować efekt przysinienia brzegu dziąsła. Ma to miejsce w przypadku niewielkiego obniżenia linii dziąseł lub bardzo cienkiej tkanki miękkiej otaczającej ząb.

Na zdjęciu powyżej widzicie państwo dwie korony. Jak myślicie, która jest pełnoceramiczna, a która porcelanowa na metalu ?
Zdarzają się, choć rzadko reakcje uczuleniowe, na niektóre metale. Tlenek cyrkonu nie wywołuje żadnych niekorzystnych efektów ani odczynów alergicznych, nie podrażnia także tkanek.

Wybór korony pełnoceramicznej jest droższym rozwiązaniem. Biorąc jednak pod uwagę planowany czas użytkowania i walory estetyczne warto dobrze przemyśleć swoją decyzję.