PRZEŚWIETLENIE ZĘBÓW. DAWKA PROMIENIOWANIA. CZY ZDJĘCIE U DENTYSTY JEST SZKODLIWE ?

Prześwietlenie zębów – czy zdjęcie u dentysty jest szkodliwe.To ważne pytanie. Wszyscy jesteśmy pacjentami w takim czy innym gabinecie. Zakładam, że mamy zaufanie do swojego lekarza. Tym niemniej patrząc na stosowaną terapię w duszy zastanawiamy się czy aby jest ona dla mnie bezpieczna, czy jest optymalna.
Podobnie jest u stomatologa. Ilość zdjęć w trakcie leczenia wynosi od jednego do kliku i mogą to być zdjęcia w rożnych formatach i różnej dawce. Nie mając wiedzy na ten temat zastanawiamy się czy zdjęcie jest szkodliwe dla mojego zdrowia.

Prześwietlenie zębów

Na początek przytoczę wam suche proste liczby i porównania jak kształtują się dawki, które nasze ciało przyjmuje w zależności od sytuacji i miejsca w jakim się znajdujemy.
1. Nasze przychodnie

2. To co otrzymujemy codziennie z otoczenia

 • Oglądanie telewizji przez 2 h – 2 – 5 µSv
 • Średnie promieniowanie tła w Polsce wynosi 0.3 – 0,8 µSv /h (dawka dobowa ok. 7-20 µSv)
 • W Lądku Zdrój promieniowanie tła wynosi miejscami nawet 15 µSv/h
 • W samolotach rejsowych otrzymujemy promieniowanie ok. 4 – 10 µSv na każdą godzinę lotu

3. Tradycyjna Tomografia wielorzędowa (CT) 400 – 1000 µSv

Tak wyglądają według dostępnych danych, skutki napromieniowania ciała ludzkiego w zależności od wielkości pochłoniętej energii i kształtują się następująco:
Skutki napromieniowania. Dawka w [Sv]

 • 0,25 – brak wykrywalności skutków klinicznych, w przelicznie jest to : 250.000 µSv (mikrosivertów)
 • 0,25-0,50 – zmiany obrazu krwi,
 • 0,50-1,00 – mdłości, zmęczenie, tj. 500.000-1.000.000 µSv- terapia w onkologii
 • 1,00-2,00 – mdłości, wymioty, wyczerpanie, zmniejszona żywotność, biegunka,
 • 2,00-4,00 – mdłości, wymioty, niezdolność do pracy, pewna liczba zgonów,
 • 4,00-6,00 – 50% zgonów (w ciągu 2 – 6 tygodni),
 • 6,00 i więcej – prawie 100% zgonów

 

Prześwietlenie zębów. Dawka promieniowania

Dawki skuteczne będące rezultatem naświetleń diagnostycznych w gabinetach dentystycznych są rzędu 1-2 µSv -zdjęcie tzw. zębowe, a więc w ilościach co najmniej 100.000 do 200.000 razy mniejszych niż dawka o nie wykrywalnych skutkach klinicznych.
Dla porównania, naturalne tło promieniotwórcze (z kosmosu i skał) w Polsce powoduje przyjęcie 2.000 –3.000 µSv rocznie. Z otoczenia naszego otrzymujemy wiec 1000 – 3000 razy więcej niż dawka zdjęcia zębowego. Przekornie więc zapytam czy nasze ubrania nie powinny mieć wkładki ołowianej ?!
Nie powinniśmy też naturalnie chodzić w góry na wycieczki, latać samolotami, używać telefonów komórkowych, mieszkać w blokach z wielkiej płyty, a już na pewno nie urlopować się w tak nim miejscu jak Lądek Zdrój …. 🙂

Czy zdjęcie u dentysty jest szkodliwe ?

Ważną informacją dla nas, jako pacjentów, ale również lekarzy jest to, że w gabinetach i pracowniach stomatologicznych w trakcie ekspozycji promieniowanie jest bardzo dokładnie ukierunkowane i ograniczone. Trafia wiec dokładnie w te miejsca gdzie jest kierowane Nie mamy siania promieni X po całej pracowni pacjentach i personelu. Promieniowanie rentgenowskie przechodząc przez otoczenie nie wywołuje jonizacji cząstek. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że będziemy oddychać „radioaktywnym” powietrzem. Biorąc pod uwagę subminimalne dawki ekspozycji w gabinetach oraz zabezpieczenia pracowni w postaci odpowiednich ścian, parawanów, fartuchów ołowianych dla pacjentów nie mamy żadnych podstaw do obaw o nasze zdrowie. Pamiętać oczywiście należy, że w trakcie leczenia stomatologicznego zdjęć diagnostycznych musimy ze względu na dobro leczenia wykonać kilka.
To mogą być zdjęcia przeglądowe : zdjęcie punktowe zęba zdjęcie panoramiczne czy tomografia CBCT

Jest jednak jedna ważna sprawa związana z promieniowaniem, przyjmowanymi dawkami i naszym genomem, którą lekarze dentyści zawsze mają na uwadze. Nie chodzi tu już tylko o prześwietlenie zębów u stomatologa, ale sumaryczną ilość promieniowania, którą otrzymujemy w przeciągu naszego życia. Przykładowe dawki, jakie otrzymujemy podałem powyżej. Promieniowanie niezależnie w jakiej formie : α, β, gamma czy X sumuje się w naszym ciele przez lata i ilość jaką otrzymujemy od urodzenia , aż po wiek podeszły nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Dlatego my, jako stomatolodzy nie lekceważymy z drugiej strony tego zagadnienia. Ilość zdjęć, jakie wykonujemy zawsze jest ściśle określona i podyktowana wskazaniami medycznymi, diagnostycznymi tak, aby schorzenie było dobrze rozpoznane i do końca prawidłowo leczone.

Czy prześwietlenie zębów u dentysty jest szkodliwe ? Z całym  przekonaniem mogę powiedzieć, że chronimy naszych pacjentów i dbamy o nich. W naszych pracowniach i gabinetach mogą czuć się bezpieczni.

Podobne tematy :