RENTGEN 3D

RADIOLOGIA BRZESKO BOCHNIA ZAKRES USŁUG – NZOZ ARTDENT M. I J. OJCZYK

 

W ofercie naszej doskonale wyposażonej przychodni stomatologicznej znajdują się przede wszystkim wysokospecjalistyczne zabiegi. Oferujemy je z myślą o wszystkich tych pacjentach, którzy mają naprawdę duże problemy stomatologiczne i wymagają np. wszczepiania implantów, chirurgii, endodoncji lub protetyki. Posiadamy zespól bardzo doświadczonych specjalistów ze wszystkich dziedzin stomatologii. Aby leczenie było skuteczne potrzebna jest najlepsza diagnostyka. Dwie bardzo nowoczesne pracownie RTG zapewniają najwyższą jakość leczenia.
Nasz doświadczony i bardzo dobry w swym fachu ortodonta doradza wszystkim pacjentom z wadami zgryzu, diagnozuje i leczy nawet najbardziej skomplikowane nieprawidłowości zgryzowe. Jednak, aby wszystkie te czynności były prawidłowo przeprowadzone niezbędne są zdjęcia RTG zębów i szczęki, dzięki którym specjalista ma pełny obraz stanu uzębienia pacjenta.

Osobom odwiedzającym nasze gabinety stomatologiczne w procesie diagnostycznym zlecamy: zdjęcia zębów przylegające i zgryzowe, cefalometryczne, panoramiczne, stawów skroniowo-żuchwowych, czaszki w projekcji przedniej i bocznej, a także zatok szczękowych. Największym wyróżnikiem naszych przychodni jest tomografia komputerowa stożkowa CBCT – to niezwykle precyzyjne i dokładne narzędzie diagnostyczne dostępne dla wszystkich pacjentów.
Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów dentystycznych w Bochni i Brzesku, gdzie gwarantujemy przyjazną atmosferę oraz pełen profesjonalizm podczas każdej wizyty.

CO TO JEST BADANIE RADIOLOGICZNE ?

Pracownia radiologiczna jest miejscem, gdzie wykonujemy to badanie. Wykorzystujemy promieniowanie rentgenowskie ( promieniowanie X ), do stworzenia obrazu tkanek, przez które ono przechodzi i rejestrujemy na kliszy, bądź elektronicznych rejestratorach. Tkanki, narządy, przez które przechodzi promieniowanie pochłaniają go w niejednakowym stopniu w zależności od swojej gęstości. Ta właśnie cecha pozwala później na różnicowanie i diagnostykę poszczególnych elementów układu stomatognatycznego.

ZDJĘCIE PANORAMICZNE – PANTOMOGRAFICZNE – PANORAMA

W czasach obecnych zdjęcie panoramiczne dla stomatologa jest jak RTG klatki piersiowej dla pulmonologa. Pozwala na natychmiastowe postawienie diagnozy, oraz zaplanowanie całościowego leczenia stomatologicznego. Stosowane, jako zdjęcie przeglądowe, pozwala zredukować ilość wykonywanych zdjęć oraz dawkę promieniowania, którą musi otrzymać pacjent. Jedna panorama zastępuje kilkanaście zdjęć punktowych, co zmniejsza dawkę promieniowania o około 80%.

Jego olbrzymią zaletą jest to, że pokazuje struktury całej twarzoczaszki. Uwidacznia pozycje wszystkich zębów zarówno tych wyrzniętych jak i wyrzynających się i zatrzymanych. Pokazuje ich wzajemne relacje i usytuowanie. W miejscach gdzie powstała próchnica widoczne są ubytki w zębach, oraz wypełnienia po jej leczeniu. Dzięki temu możemy ocenić także ich, jakość i ewentualne nieszczelności. W okolicach okołowierzchołkowych możemy zobaczyć ewentualne zmiany okołowierzchołkowe, poszerzenia szpary ozębnej, torbiele zapalne. W kości i obrębie zatok szczękowych obrazujemy zmiany zapalne i wszelkie inne twory patologiczne łącznie ze zmianami nowotworowymi. W chirurgii stomatologicznej pozawala na zaplanowanie zabiegu, pokazuje całe pole operacyjne, wszystkie struktury anatomiczne i pozwala ocenić skalę trudności zabiegu.

W ortodoncji jest kluczowe w planowaniu leczenia, oraz w jego ocenie. Wykonujemy je tutaj czasem kilkakrotnie zdjęci pantomograficzne na przestrzeni całego leczenia ortodontycznego. W protetyce obrazuje stan i jakość zębów, które są planowane, jako filary dla koron, mostów protetycznych oraz protez osiadających i nieosiadających. W periodontologii widzimy na zdjęciach zaniki kości i zmiany w przyzębiu. Możemy dzięki pantomografii diagnozować i różnicować schorzenia przyzębia, co przekłada się na wybór odpowiedniego modelu leczenia.

W stomatologii zachowawczej pantomogram pomaga wykryć ubytki próchnicowe na powierzchniach niewidocznych podczas rutynowego badania, zwłaszcza w obrębie korzeni, uszkodzenia wypełnień a także zęby źle przeleczone kanałowo. U dzieci możemy wcześnie diagnozować wady zgryzu, oraz oceniać stan rozwoju zębów.

W implantologii w nawiązaniu do panoramy wyznaczmy ewentualne miejsca wprowadzeni wszczepu, oraz po zabiegu kontrolujemy proces jego integracji z kością.
U większości pacjentów przed leczeniem wskazane jest wykonanie zdjęcia panoramicznego. Pozwala zaplanować leczenie, a potem pokazuje jego stan i postępy.

ZDJĘCIE U DENTYSTY CZY JEST SZKODLIWE ? RZECZYWISTE DAWKI

Na początek przytoczę wam suche proste liczby i porównania jak kształtują się dawki, które nasze ciało przyjmuje w zależności od sytuacji i miejsca w jakim się znajdujemy.
1. Nasze przychodnie

 • Badanie RTG-RVG zębowe 1 – 2 µSv
 • Badanie pantomograficzne ok. 10 – 20 µSv
 • Tomografia stożkowa (CBCT) ok. 5 -19 µSv

2. To co otrzymujemy codziennie z otoczenia

 • Oglądanie telewizji przez 2 h – 2 – 5 µSv
 • Średnie promieniowanie tła w Polsce wynosi 0.3 – 0,8 µSv /h (dawka dobowa ok. 7-20 µSv)
 • W Lądku Zdrój promieniowanie tła wynosi miejscami nawet 15 µSv/h
 • W samolotach rejsowych otrzymujemy promieniowanie ok. 4 – 10 µSv na każdą godzinę lotu

3. Tradycyjna Tomografia wielorzędowa (CT) 400 – 1000 µSv

Tak wyglądają według dostępnych danych, skutki napromieniowania ciała ludzkiego w zależności od wielkości pochłoniętej energii i kształtują się następująco:
Skutki napromieniowania. Dawka w [Sv]

 • 0,25 – brak wykrywalności skutków klinicznych, w przelicznie jest to : 250.000 µSv (mikrosivertów)
 • 0,25-0,50 – zmiany obrazu krwi,
 • 0,50-1,00 – mdłości, zmęczenie, tj. 500.000-1.000.000 µSv- terapia w onkologii
 • 1,00-2,00 – mdłości, wymioty, wyczerpanie, zmniejszona żywotność, biegunka,
 • 2,00-4,00 – mdłości, wymioty, niezdolność do pracy, pewna liczba zgonów,
 • 4,00-6,00 – 50% zgonów (w ciągu 2 – 6 tygodni),
 • 6,00 i więcej – prawie 100% zgonów

Dawki skuteczne będące rezultatem naświetleń diagnostycznych w gabinetach dentystycznych są rzędu 1-2 µSv -zdjęcie tzw. zębowe, a więc w ilościach co najmniej 100.000 do 200.000 razy mniejszych niż dawka o nie wykrywalnych skutkach klinicznych.
Dla porównania, naturalne tło promieniotwórcze (z kosmosu i skał) w Polsce powoduje przyjęcie 2.000 –3.000 µSv rocznie. Z otoczenia naszego otrzymujemy wiec 1000 – 3000 razy więcej niż dawka zdjęcia zębowego. Przekornie więc zapytam czy nasze ubrania nie powinny mieć wkładki ołowianej ?!  cool
Nie powinniśmy też naturalnie chodzić w góry na wycieczki, latać samolotami, używać telefonów komórkowych, mieszkać w blokach z wielkiej płyty, a już na pewno nie urlopować się w tak nim miejscu jak Lądek Zdrój…wink

Ważną informacją dla nas, jako pacjentów, ale również lekarzy jest to, że w gabinetach i pracowniach stomatologicznych w trakcie ekspozycji promieniowanie jest bardzo dokładnie ukierunkowane i ograniczone. Trafia wiec dokładnie w te miejsca gdzie jest kierowane Nie mamy siania promieni X po całej pracowni pacjentach i personelu. Promieniowanie rentgenowskie przechodząc przez otoczenie nie wywołuje jonizacji cząstek. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że będziemy oddychać „radioaktywnym” powietrzem. Biorąc pod uwagę subminimalne dawki ekspozycji w gabinetach oraz zabezpieczenia pracowni w postaci odpowiednich ścian, parawanów, fartuchów ołowianych dla pacjentów nie mamy żadnych podstaw do obaw o nasze zdrowie. Pamiętać oczywiście należy, że w trakcie leczenia stomatologicznego zdjęć diagnostycznych musimy ze względu na dobro leczenia wykonać kilka.

Jest jednak jedna ważna sprawa związana z promieniowaniem, przyjmowanymi dawkami i naszym genomem, którą lekarze dentyści zawsze mają na uwadze. Nie chodzi tu już tylko o zdjęcie u stomatologa, ale sumaryczną ilość promieniowania, którą otrzymujemy w przeciągu naszego życia. Przykładowe dawki, jakie otrzymujemy podałem powyżej. Promieniowanie niezależnie w jakiej formie : α, β, gamma czy X sumuje się w naszym ciele przez lata i ilość jaką otrzymujemy od urodzenia , aż po wiek podeszły nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Dlatego my, jako stomatolodzy nie lekceważymy z drugiej strony tego zagadnienia. Ilość zdjęć, jakie wykonujemy zawsze jest ściśle określona i podyktowana wskazaniami medycznymi, diagnostycznymi tak, aby schorzenie było dobrze rozpoznane i do końca prawidłowo leczone.

Z całym jednak przekonaniem mogę powiedzieć, że dbamy i chronimy naszych pacjentów tak, że w naszych pracowniach i gabinetach mogą czuć się bezpieczni.

ZDJĘCIE ZĘBA, ZDJĘCIE PUNKTOWE, ZDJĘCIE ZĘBOWE

Wszystkie te określenia dotyczą rejestracji wewnątrzustnej. Klisza, bądź czujnik niewielkich rozmiarów umieszczony w jamie ustnej rejestruje interesujący nas obszar tkanek, zębów. Mamy kilka rodzajów zdjęć wewnątrzustnych:

 • przylegające: pokazują zęby, kość wyrostka zębodołowego, w mniejszym stopniu tkanki miękkie. Dobrze uwidaczniają się zmiany okołowierzchołkowe, złamane i pozostawione korzenie, zęby nadliczbowe, zęby zatrzymane, guzy, torbiele, zmiany nowotworowe.
 •  zgryzowe: na zdjęciu widzimy zęby w innym rzucie, oraz wszystkie te elementy, które na zdjęciu przylegającym mogą być niewidoczne. Oceniamy pozycje zębów zatrzymanych, oceniamy zachyłki zatok, diagnozujemy ewentualne złamania, w przypadku ślinianek złogi w ich przewodach.
 •  skrzydłowo-zgryzowe: bardzo dokładnie pokazują stan koron zębowych, powierzchni stycznych zębów i przestrzeni miedzyzebowych. Doskonałe do oceny i diagnozowania ubytków próchnicowych oraz jakości wypełnień i ich szczelności.

CZY W CIĄŻY MOŻNA WYKONYWAĆ ZDJĘCIE ZĘBA ?

Tak można zdjęcia zęba wykonywać. Ale…. ! Kobieta w okresie ciąży podlega szczególnej opiece. Zdjęcia na potrzeby stomatologii wykonuje się w konkretnie uzasadnionych klinicznie przypadkach, dbając o ochronę płodu. Szczególnie ważny dla płodu jest pierwszy trymestr. Jeśli nie ma szczególnych wskazań klinicznych najczęściej odracza się wykonanie zdjęcie zęba na okres po trzecim miesiącu ciąży, albo w ogóle po połogu.

Nie dotyczy to jednak pacjentek, u których przed zajściem w ciążę nie było wykonanej sanacji jamy ustnej i doszło do zmian zapalnych w obrębie miazgi czy tkanek okołowierzchołkowych. Mamy w tedy do czynienia z czynnym ogniskiem zapalnym i ten ostry stan wymaga szybkiego leczenia i wykonania w jego przebiegu zdjęć RTG.

I tu właśnie pacjentki zgłaszają pytania, czy zdjęcie RTG nie zaszkodzi jej jeszcze nienarodzonemu dziecku?

Moje osobiste zdanie jest takie, że….NIE

Należy rozważyć dwie strony tej sytuacji:

Z jednej – nie robimy zdjęcia , bo obawiamy się o zdrowie naszego nienarodzonego dziecka !
Ale w przypadku ostrego stanu zapalnego mamy często bardzo silne dolegliwości bólowe zębów, obrzęk tkanek miękkich i olbrzymi stres, który odczuwa kobieta, a razem z nią dziecko. Mamy do czynienia z wyczerpaniem zarówno psychicznym jak i fizycznym. Przyjmowane są zarówno leki przeciw bólowe, przeciwzapalne jak i nie rzadko antybiotyki. Kuracja lekowa w takich przypadkach prowadzona jest przez kilka dni i nie zawsze jest skuteczna. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest albo radykalne pozbycie się zęba, albo jego czasowe odbarczenie, czyli zamiana stanu ostrego w przewlekły bez rozwiązania problemu ostatecznie. Napisałem, że odbarczenie, otwarcie komory zęba jest rozwiązaniem czasowym, dlatego, bo nigdy nie wiemy, kiedy dolegliwości powrócą znowu. Taka sytuacja może mieć miejsce nawet kilka razy w okresie ciąży.
Naprawdę poważnie robi się w okresie okołoporodowym, kiedy w organizmie kobiety osłabionym przez ciążę pojawia się ostry stan zapalny. Może on wikłać poród. Może wpływać na jego przebieg. Taką sytuację możemy mieć nie tylko z zębami z ostrym stanem zapalnym, ale również z tymi, w których istniał przewlekły stan zapalny, a które pod wpływem zmniejszonej odporności organizmu kobiety nagle ulegają podrażnieniu.
Sytuacje takie jak opisałem mają miejsce i w bardzo wielu przypadkach kończą się usunięciem zęba, Jednocześnie to pacjentka ponosi wówczas pełną odpowiedzialność za przebieg ciąży oraz porodu. To kobieta jest odpowiedzialna za stan swojego nienarodzonego jeszcze dziecka.
Lekarz ginekolog prowadzący waszą ciążę wręcza każdej pani na jej początku Kartę Ciąży. W niej to znajduje się rubryczka „Badanie Stomatologiczne” i wymagana jest przed rozwiązaniem sanacja jamy ustnej. Oznacza to, stwierdzenie podczas wizyty kontrolnej u stomatologa, że nie ma zmian zapalnych w obrębie jamy ustnej. Jeśli ten obowiązek nie zostanie spełniony cała odpowiedzialność moralna jak i prawna za zdrowie i życie dziecka w razie komplikacji spada tylko i wyłącznie na matkę.
Jak więc widzicie przy takim podejściu mamy tu po pierwsze problem zdrowotny zarówno matki jak i dziecka. Po drugie estetyczny, jeśli kobieta zdecyduje się na usunięcie zęba. Po trzecie moralny, bo naraża siebie i dziecko na komplikacje zdrowotne. Po czwarte na koniec prawny związany z odpowiedzialnością za niedopełniony obowiązek wyleczenia zębów przed planowanym porodem i wynikłe z tego powikłania.

Z drugiej strony – robimy zdjęcie RTG zęba czy kilku zębów
Zastrzeżenie. Zdjęcia muszą być wykonane na aparatach RTG najwyższej klasy i tylko tyle ile musi być wykonanych.
To czy będzie to jedno zdjęcie czy kilka, zależeć będzie od rozpoznania klinicznego, czyli stanu zębów pacjentki i dolegliwości. Może być w miejsce zdjęcia punktowego wykonane zdjęcie panoramiczne, Daje ono wgląd w sytuację wielu zębów przy jednorazowej ekspozycji. Samo wykonanie zdjęcia jest całkowicie niebolesne, trwa kilka sekund. Samo promieniowanie jest skolimowane czyli ukierunkowane. Nie jest rozsiewane. Trafia dokładnie tam gdzie jest kierowane, czyli na zęby. Można to porównać do snopu światła z latarki w nocy. Promieniowanie rozproszone, które zawsze powstaje stanowi około 5% całej dawki.
Dawka, jaką otrzymuje pacjentka ( i tu ważne zaznaczenie – matka a nie płód, który jest chroniony ołowianym fartuchem ochronnym) wynosi odpowiednio dla:

 • Badanie RTG-RVG zębowe 1 – 5 µSv
 • Badanie pantomograficzne ok. 10 – 20 µSv
 • Tomografia stożkowa (CBCT) ok. 5 -19 µSv

Gdzie dla porównania średnie promieniowanie tła w Polsce wynosi 0.3 – 0,8 µSv /h, czyli dziennie z otoczenia matka i płód otrzymują ok. 7-20 µSv.
Osoby mieszkające np. w Lądku Zdroju dostają z otoczenia jeszcze wiecej bo dobowo jest to ok. 360 µSv. Podobnie mieszkańcy Dolnego Śląska, Gór Stołowych gdzie promieniowanie naturalne jest stosunkowo wysokie.
Lecąc samolotem wraz z matką płód otrzymuje dawkę kilka krotnie większą niż jego mama robiąc zdjęcie RVG, czy nawet tomografię potrzebną do wyleczenia zęba.
Takich sytuacji gdzie otrzymujemy zwiększone dawki promieniowania z otoczenia, o których nie wiemy i nie jesteśmy ich świadomi jest znacznie wiecej.

Jeśli wiec mamy konieczność wykonania diagnostyki dla potrzeb nadzoru ginekologicznego, albo sytuację stanu zapalnego zęba, dawka jąka otrzymuje pacjentka, matka – nie płód !!! wynosi od kilku do 30 µSv.

Zgoda na wykonanie zdjęcia umożliwia postawienie prawidłowego rozpoznania w trakcie trwania ciąży co do stanu faktycznego w jamie ustnej i wykonania sanacji jamy ustnej. Pozwala w stanach nagłych poprowadzić leczenie stomatologiczne i zakończyć je szybko w trakcie trwania ciąży likwidując wszystkie skutki zapalenia. Zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne matki i dziecka !

Dla lekarza czy lekarza stomatologa najważniejszym elementem poprzedzającym leczenie jest szczegółowa diagnostyka. To ona zapewnia prawidłowe postawienie diagnozy i sukces leczenia. W stomatologii podstawowym narzędziem diagnostycznym jest RTG.

Mam nadzieję, że ten artykuł trochę rozjaśni temat i pomoże w niektórych dylematach. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje matka.

PACJENTKA W CIĄŻY OBOWIĄZKI

Pierwszą ważną sprawą jest zgłoszenie lekarzowi prowadzącemu leczenie i kierującemu na badanie radiologiczne faktu istnienia ciąży.
Drugim ważnym krokiem jest poinformowanie rejestratorki i operatora pracowni radiologicznej o ciąży i jej zaawansowaniu.

ZDJĘCIE CEFALOMETRYCZNE CO TO JEST ?

Zdjęcie cefalometryczne jest to zdjęcie zewnątrzustne wykonywane w projekcji bocznej. Jest zlecane w naszych pracowniach przez ortodontów przy diagnostyce wad zgryzu i wad rozwojowych części twarzowej czaszki. Jest pomocne w badaniu procesu wzrostu części twarzowej czaszki, planowaniu oraz ocenie wyników leczenia ortodontycznego i chirurgicznego. Dzięki niemu możliwa jest ocena wieku kostnego na podstawie obrazu kręgów szyjnych widocznych na zdjęciu cefalometrycznym właśnie w projekcji bocznej.

Na zdjęciu powyżej widoczne pomiary czaszki dokonywane dla potrzeb planowania i prowadzenia leczenia ortodontycznego

ZDJĘCIE U OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Zdjęcie wykonujemy normalnie, jak u każdej innej osoby. Jeśli jednak sytuacja tego wymaga, podczas ekspozycji może towarzyszyć asysta. Asystą może być osoba pełnoletnia, która na czas wykonania zdjęcia zostaje wyposażona w odpowiednie osłony.

ZDJĘCIE U OSOBY NIELETNIEJ

Osoby niepełnoletnie winny mieć monitorowane ekspozycje rentgenowskie. Rodzaj zdjęcia i dawka należy wpisać do książeczki dziecka.

ZDJĘCIE ZATOK – ZAPALENIE ZATOK

Stany zapalne zatok mogą mieć etiologię wirusową, bakteryjną, grzybiczą, alergiczną, związaną z zapyleniem środowiska pracy i paleniem tytoniu. Diagnozowane i leczone przez laryngologów, internistów, stomatologów mogą mieć postać ostrą i przewlekłą. Bardzo pomocne szczególnie w przebiegu przewlekłym schorzenia są zdjęcia radiologiczne pokazujące stan zatok, zamknięcie światła zatoki przez wydzielinę śluzową, ropną, zaplenia zębopochodne, polipy, pozostawione korzenie zębów itd.
Na zdjęciu widoczne:

 • na czerwono – zatoki czołowe
 • na żółto         – zatoki sitowe
 • na niebiesko – zatoki szczękowe

CO TO JEST TOMOGRAFIA STOŻKOWA CBCT ?

Jest to odmiana tomografii konwencjonalnej stosowana w stomatologii. Wiązka promieniowania ma kształt stożka i oddziałuje na tkanki tylko podczas jednego obrotu źródła. Zarówno dzięki kształtowi wiązki, jak i skróconemu czasowi badania dawka promieniowania jest wielokrotnie mniejsza niż tomografii tradycyjnej.
Dla przykładu dawka w: tomografii wielorzędowej to : 400 – 1000 µSv a dawka w CBCT to 5 -19 µSv . Porównując je widzimy, że tomografia stożkowa CBCT wymaga dawki promieniowania od 50-80 razy mniejszej.
Ilość informacji dostarczona dzięki temu badaniu i ich, jakość sprawia, że bije ono o kilka klas konwencjonalną diagnostykę radiologiczną.

ZDJĘCIE TOMOGRAFICZNE ZĘBÓW, KOŚCI SZCZĘK , ZATOK

Zdjęcie  tomograficzne  w stomatologii jest najdokładniejszym i rozstrzygającym badaniem radiologicznym. Na zdjęciach 3D w metodzie CBCT jesteśmy w stanie nie tyko zobaczyć zaburzenia i stany zapalne w rejonie twarzoczaszki, ale je dokładnie zlokalizować, obejrzeć i pomierzyć. Jak widać poniżej otrzymujemy projekcje we wszystkich trzech płaszczyznach. Płaszczyźnie czołowej, strzałkowej (bocznej) i horyzontalnej, do tego model komputerowy przestrzenny wycinka szczeki wraz zębami.

Jak pisaliśmy wyżej na zdjęciu tomograficznym dokonujemy szczegółowej oceny ilości i jakości kości, stanu i położenia zębów (zagięcie, długość, liczba korzeni, pęknięcia, położenie ujść i wierzchołków kanałów) oraz określanie szczegółów anatomicznych zadanego obszaru.

Idealnie tomografia CBCT sprawdza się podczas diagnozowanie i leczenia endodontycznego. Na zdjęciach punktowych nie mamy możliwości oglądnąć struktur zęba i kości w projekcji przestrzennej. Obraz jest płaski, jednopłaszczyznowy. Wiele informacji jest niewidocznych, przysłoniętych przez nakładające się na siebie elementy kostne, zębowe. Natomiast w 3D zaglądamy zachyłki międzykorzeniowe, oglądamy wewnętrzne powierzchnie korzeni, znajdujemy dodatkowe i boczne kanały, określamy przebieg i kierunek zakrzywienia korzenia zęba, lokalizujemy położenie i wielkość zmian zapalnych.

Bardzo pomocne okazało się to badanie przy znajdowaniu ujść kanałów. Szczególną trudność w leczeniu sprawiają kanały bardzo cienkie i te, w których doszło do zamknięcia ujść solami wapnia ( obliteracja). Obrazy pokazywane na przekrojach są w skali naturalnej 1:1. Dlatego na  podstawie pomiarów na przekroju CT możliwe jest dokładne określenie miejsca wejścia do zobliterowanego kanału korzeniowego. Widoczne poniżej.

Dzięki tomografii udało się odbarczyć celowaną punkcją śródkostną ostrą zmianę zapalną zlokalizowaną pod korzeniami zęba trzonowego dolnego. Bardzo silny ból w ciągu godziny praktycznie zniknął. Rozwiązaniem alternatywnym było usuniecie zęba, czego pacjent chciał absolutnie uniknąć.

A oto inny przykład. Mamy do czynienia na zdjęciach 3D z sytuacją, kiedy podczas ekstrakcji zęba okazało się, że zmiany zapalne w okolicy wierzchołków korzeni zęba zniszczyły dno zatoki, powstała szeroka przetoka ustno-zatokowa, a fragment korzenia zęba pozostał w świetle zatoki. Pozostawienie pacjenta z taką sytuacją samemu sobie grozi zapaleniem zatoki i szpitalnym zabiegiem operacyjnym.

Badaniem tomograficznym określiliśmy bardzo dokładnie położenie korzenia zęba. Dzięki temu bez dodatkowego otwierania zatoki udało się ambulatoryjnie zniszczony korzeń zęba usunąć a przetoka została szczelnie zaszyta.

chirurgii stomatologicznej i implantologii mamy precyzyjne przygotowanie do zabiegów, wizualizację cyst i patologicznych zmian około wierzchołkowych, miejsc dla implantów i samych wszczepów

Pomagają w analizie implantologicznej, ocenie, jakości kości oraz jej gęstości. Dobór rodzaju implantu, jego długość, szerokość również na tym etapie jest przeprowadzany. Pokazują miejsce wprowadzenia, oraz kąt, pod którym implant jest wkręcany.

ortodoncji doskonale obrazuje wszystkie nie tylko kostne struktury anatomiczne, ale również położenie i rozmieszczenia zębów oraz zaburzenia w narządzie żucia.

Jak w przypadku powyżej właściwa ocena położenia zęba zatrzymanego zarówno w bloku kostnym, jak i w stosunku do zębów sąsiednich umożliwia zaplanowanie założenia aktywnego wyciągu, jak i właściwego prowadzenia leczenia ortodontycznego.

ZDJĘCIE STAWÓW SKRONIOWO – ŻUCHWOWYCH – SCHORZENIA

Zdjęcie to robione jest w dwóch projekcjach. Przy zamkniętych, oraz przy otwartych ustach. Zlecane przez laryngologów, stomatologów w sytuacjach różnicujących schorzenia stawów, ucha środkowego, ślinianek przyusznych. Pozwala ocenić stan główki stawowej, krążka stawowego w tym jego położenie.

ILE MOGĘ MIEĆ ZROBIONYCH ZDJĘĆ ?

Dokładnie tyle ile jest potrzebnych do prawidłowego zdiagnozowania schorzenia, kontroli podczas i po leczeniu stomatologicznym.  Zdjęcia radiologiczne robione są ściśle według wskazań.

CZY ROBIENIE ZDJĘĆ RTG JEST SZKODLIWE ?

Oczywiście tak. Tak samo jak jedzenie pokarmów z konserwantami, oddychanie zapylonym powietrzem, czy siedzenie przed komputerem. Podobnie jednak jak te czynności jest konieczne. I znowu dla zobrazowania: oglądanie telewizji przez 2 h to dawka promieniowania ok. 2 – 5 µSv , a badanie RTG zębowe to również ok. 2 – 5 µSv. Różne tu są rodzaje promieniowania w tych dwóch przypadkach, ale otrzymana dawka, jest ta sama.

BRZESKO RENTGEN BOCHNIA