WYCIĄGI ORTODONTYCZNE. GUMKI ORTODONTYCZNE

Wyciągi ortodontyczne są to elementy elastyczne gumowe, wykorzystywane w konstrukcji aparatów ortodontycznych stałych. Mają za zadanie ufiksować drut, aparat ortodontyczny na zębach ale również doprowadzić do prawidłowej korelacji między zębami. Prawidłowe ich rozmieszczenie i zamontowanie stanowi o sukcesie całego procesu leczniczego.

Wyciągi ortodontyczne

Wyciągi ortodontyczne montowane są do aparatu stałego. Stanowią elementy mechanicznie aktywne. Są „silnikiem” aparatu stałego, podobnie jak śruba ortodontyczna czy sprężyna w aparacie ruchomym. Przez odpowiednie ich rozmieszczenie i dobór jesteśmy w stanie przesuwać poszczególne zęby, czy ich grupy. Więcej, możemy dzięki nim ustawiać we wzajemnej korelacji szczękę i żuchwę. Mają więc zastosowanie przy leczeniu wszystkich wad ortodontycznych.

Wyciągi ortodontyczne przyczyniają się do poprawy relacji miedzy zębami i szczękami. Pomagają w wypracowaniu i osiągnięciu prawidłowego zwarcia i artykulacji. Te etapy w leczeniu ortodontycznym są najtrudniejsze i zazwyczaj trwają najdłużej.

Niezwykle ważna jest bardzo ścisła współpraca lekarza i pacjenta. Pacjent musi bardzo dokładnie i precyzyjnie stosować się do zaleceń przekazanych mu przez lekarza prowadzącego. Wszelkie zaniechania wydłużą czas leczenia, albo wręcz go zniweczą.Noszenie wyciągów i ich odpowiednia zmiana jest podstawowym zadaniem pacjenta.

Wyciągi ortodontyczne zamontowane na aparatach ortodontycznych nosimy przez całą dobę.Są aktywne w pracy, domu, szkole. Nosimy je podczas jedzenia i snu. Ich działanie podczas ruchów żuchwy (mówienie, jedzenie) przyczynia się do szybszego przesuwania się i dopasowywania struktur układu stomatognatycznego (zębów, kości wyrostków zębodołowych, mięśni, dziąseł)

Wyciągi ortodontyczne wymiana

Gumki wyciągu ortodontycznego ściągamy do mycia zębów. Robimy to więc 2-6 razy dziennie. Przypominam, że higiena w okresie noszenia aparatu to wyzwanie i jeśli nie chcemy mieć oklejonych jedzeniem zębów powinniśmy myć je po każdym posiłku. Wyciągi możemy ściągnąć również przy specjalnych okazjach czy uroczystościach.

Co dziennie rano podczas porannej toalety wymieniamy gumki ortodontyczne, wyciągi  i zakładamy nowe otrzymane od naszego lekarza. Po posiłkach wymieniamy również. W sumie robimy to 3-4 razy dziennie, dlatego, bo materiał wyciągu bardzo szybko na skutek pracy traci swoje właściwości mechaniczne, oraz ulega uszkodzeniom.

Postępujemy przy tym ściśle według przekazanych instrukcji. Ich nieprawidłowe stosowanie może spowodować spore szkody.
Jeśli zapas gumek się wyczerpie należy się skontaktować ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie jest to na początku łatwe zadanie, dlatego polecam by robić to z pomocą lustra. Po pewnym czasie nabieramy wprawy i proces zakładania może odbywać się bez niego, na wyczucie. Każdy pacjent pierwszy raz musi założyć wyciągi sam w gabinecie, by w domu wiedzieć jak należy to prawidłowo zrobić.

Podczas noszenia aparatu stałego należy się liczyć z dolegliwościami bólowymi. Dlatego pisałem, że jest to wyzwanie. Ból pojawia się przede wszystkim na początku leczenia. Aparat  z wyciągiem ortodontycznym może sprawiać jeszcze większe kłopoty. Nie wolno jednak gumek ściągać. Muszą one pozostać na swoich miejscach. Wymieniamy je tylko regularnie na nowe. W przeciągu kilku dni dolegliwości nikną.

Gumki ortodontyczne

Gumki ortodontyczne mogą być w mniejszym rozmiarze i są stosowane do elastycznego połączania ligatury aparatu ortodontycznego i zamków na stałe osadzonych na zębach. Podlegają okresowej wymianie przez lekarza ortodontę. Dostępne są w różnych kolorach.

Podobne tematy :